EU skyder fristen for afgørelse om Broadcom og VMware – se den nye dato

EU udskyder afgørelse om Broadcoms opkøb af VMware. Beslutningen træffes til sommer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU’s konkurrencemyndigheder har forlænget fristen for at skulle træffe en afgørelse i sagen om Broadcoms opkøb af VMware – en handel til en værdi af 61 milliarder dollar.

Den nye deadline er 26. juni.

Det skriver Reuters.

Før var det 21. juni, der var deadline. Fristen blev forlænget efter aftale med virksomhederne, meddeler EU-Kommissionen, til mediet.

Broadcoms administrerende direktør, Hock Tan, forsøgte i sidste uge at overbevise Europa-Kommissionen om aftalen ved en lukket høring.

Bekymringer fra EU

Europa-Kommissionen har indgivet en klagepunktsmeddelese vedrørende Broadcoms overtagelse af VMware, da kommissionen mener, at opkøbet vil ”begrænse konkurrencen på markedet for visse hardwarekomponenter, der fungerer sammen med VMwares virtualiseringssoftware.”

Sådan fremgår det af meddelelsen.

Kommissionen uddyber, at Broadcom, der tilbyder netværkskort (NIC'er), Fibre Channel Host-Bus Adaptere (FC HBA'er) og lageradaptere, og at handlen vil begrænse konkurrencen på disse produkter ved at udelukke konkurrenters hardware ved at forsinke eller forringe deres adgang til VMwares servervirtualiseringssoftware.

"Derudover var Kommissionen bekymret for, at Broadcom kunne hindre andre udbyderes udvikling af SmartNIC'er og begynde at samle VMwares virtualiseringssoftware med sin egen software og ikke længere tilbyde VMwares virtualiseringssoftware som et selvstændigt produkt," skriver kommissionen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS