Larry Ellison frikendes for alvorlige anklager efter kæmpe Oracle-opkøb

Da Oracle i 2016 købte NetSuite indkasserede Oracle-stifteren Larry Ellison selv en gevinst på 28 milliarder kroner. Nu har en dommer afgjort, om han har spillet en dobbeltrolle i salget.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Oracle-stifteren Larry Ellison er netop blevet renset for anklager om, at han har medvirket til at Oracle i 2016 købte softwareselskabet NetSuite for en overpris.

Prisen lød på svimlende 9,3 milliarder dollar, eller cirka 63 milliarder kroner, men det var dog ikke alene den høje sum, der gjorde salget opsigtsvækkende. .

Det var også kontroversielt, fordi Oracle-stifteren Larry Ellison selv ejede 40 procent af NetSuite, og dermed kunne han ifølge det britiske it-medie The Register indkassere en gevinst på 4,1 milliarder dollar eller cirka 28 milliarder kroner i forbindelse med salget.

Betalte 60 procent ekstra

Ifølge The Register betalte Oracle 109 dollar per aktie, hvilket var 60 procent højere end aktieprisen før opkøbet.

Efterfølgende har Oracle-aktionærer trukket Oracle og Larry Ellison i retten, men en dommer i den amerikanske delstat Delaware har nu konkluderet, at der ikke er bevis for, at Larry Ellison skulle have haft indflydelse på den høje pris.

Dommeren lagde blandt andet vægt på, at selvom Larry Ellison som stifter, storaktionær og CTO har stor indflydelse, så sidder han ikke på majoriteten af stemmerne i Oracle.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S