Larry Ellison frikendes for alvorlige anklager efter kæmpe Oracle-opkøb

Da Oracle i 2016 købte NetSuite indkasserede Oracle-stifteren Larry Ellison selv en gevinst på 28 milliarder kroner. Nu har en dommer afgjort, om han har spillet en dobbeltrolle i salget.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Oracle-stifteren Larry Ellison er netop blevet renset for anklager om, at han har medvirket til at Oracle i 2016 købte softwareselskabet NetSuite for en overpris.

Prisen lød på svimlende 9,3 milliarder dollar, eller cirka 63 milliarder kroner, men det var dog ikke alene den høje sum, der gjorde salget opsigtsvækkende. .

Det var også kontroversielt, fordi Oracle-stifteren Larry Ellison selv ejede 40 procent af NetSuite, og dermed kunne han ifølge det britiske it-medie The Register indkassere en gevinst på 4,1 milliarder dollar eller cirka 28 milliarder kroner i forbindelse med salget.

Betalte 60 procent ekstra

Ifølge The Register betalte Oracle 109 dollar per aktie, hvilket var 60 procent højere end aktieprisen før opkøbet.

Efterfølgende har Oracle-aktionærer trukket Oracle og Larry Ellison i retten, men en dommer i den amerikanske delstat Delaware har nu konkluderet, at der ikke er bevis for, at Larry Ellison skulle have haft indflydelse på den høje pris.

Dommeren lagde blandt andet vægt på, at selvom Larry Ellison som stifter, storaktionær og CTO har stor indflydelse, så sidder han ikke på majoriteten af stemmerne i Oracle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse