Larry Ellison frikendes for alvorlige anklager efter kæmpe Oracle-opkøb

Da Oracle i 2016 købte NetSuite indkasserede Oracle-stifteren Larry Ellison selv en gevinst på 28 milliarder kroner. Nu har en dommer afgjort, om han har spillet en dobbeltrolle i salget.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Oracle-stifteren Larry Ellison er netop blevet renset for anklager om, at han har medvirket til at Oracle i 2016 købte softwareselskabet NetSuite for en overpris.

Prisen lød på svimlende 9,3 milliarder dollar, eller cirka 63 milliarder kroner, men det var dog ikke alene den høje sum, der gjorde salget opsigtsvækkende. .

Det var også kontroversielt, fordi Oracle-stifteren Larry Ellison selv ejede 40 procent af NetSuite, og dermed kunne han ifølge det britiske it-medie The Register indkassere en gevinst på 4,1 milliarder dollar eller cirka 28 milliarder kroner i forbindelse med salget.

Betalte 60 procent ekstra

Ifølge The Register betalte Oracle 109 dollar per aktie, hvilket var 60 procent højere end aktieprisen før opkøbet.

Efterfølgende har Oracle-aktionærer trukket Oracle og Larry Ellison i retten, men en dommer i den amerikanske delstat Delaware har nu konkluderet, at der ikke er bevis for, at Larry Ellison skulle have haft indflydelse på den høje pris.

Dommeren lagde blandt andet vægt på, at selvom Larry Ellison som stifter, storaktionær og CTO har stor indflydelse, så sidder han ikke på majoriteten af stemmerne i Oracle.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job