Larry Ellison frikendes for alvorlige anklager efter kæmpe Oracle-opkøb

Da Oracle i 2016 købte NetSuite indkasserede Oracle-stifteren Larry Ellison selv en gevinst på 28 milliarder kroner. Nu har en dommer afgjort, om han har spillet en dobbeltrolle i salget.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Oracle-stifteren Larry Ellison er netop blevet renset for anklager om, at han har medvirket til at Oracle i 2016 købte softwareselskabet NetSuite for en overpris.

Prisen lød på svimlende 9,3 milliarder dollar, eller cirka 63 milliarder kroner, men det var dog ikke alene den høje sum, der gjorde salget opsigtsvækkende. .

Det var også kontroversielt, fordi Oracle-stifteren Larry Ellison selv ejede 40 procent af NetSuite, og dermed kunne han ifølge det britiske it-medie The Register indkassere en gevinst på 4,1 milliarder dollar eller cirka 28 milliarder kroner i forbindelse med salget.

Betalte 60 procent ekstra

Ifølge The Register betalte Oracle 109 dollar per aktie, hvilket var 60 procent højere end aktieprisen før opkøbet.

Efterfølgende har Oracle-aktionærer trukket Oracle og Larry Ellison i retten, men en dommer i den amerikanske delstat Delaware har nu konkluderet, at der ikke er bevis for, at Larry Ellison skulle have haft indflydelse på den høje pris.

Dommeren lagde blandt andet vægt på, at selvom Larry Ellison som stifter, storaktionær og CTO har stor indflydelse, så sidder han ikke på majoriteten af stemmerne i Oracle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job