Nu kan du bruge Apples iMessage i Windows 11

Den seneste opdatering af Phone Link-programmet giver support til iPhone og iMessage.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Microsoft har udgivet en ny version af Phone Link, et program, der gør det muligt at bruge en Windows 11-computer til at foretage telefonopkald eller sende tekstbeskeder.

Det skriver Computersweden.

Den store nyhed denne gang er understøttelse af Iphone og Imessage, altså Apples gratis sms-alternativ.

Det skal dog bemærkes, at der i øjeblikket ikke er understøttelse af billeder, videoklip og gruppechat. Det er heller ikke muligt at tage del i historien i sin helhed.

En guide til, hvordan du skifter mellem din iPhone og din computer ved hjælp af Phone Link, kan findes på Microsofts websted.

"Vi annoncerede for nylig, at Windows 11 udvidede vores Phone Link-funktion for at muliggøre forbindelsen mellem en Windows 11-pc og en iOS-mobilenhed med det formål at fjerne barrierer mellem din telefon og pc og gøre det nemmere at oprette forbindelse til de mennesker, du holder mest af," skriver Ali Akgun, vicedirektør for Windows and Devices hos Microsofts i et blogindlæg.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S