Nu kan du bruge Apples iMessage i Windows 11

Den seneste opdatering af Phone Link-programmet giver support til iPhone og iMessage.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Microsoft har udgivet en ny version af Phone Link, et program, der gør det muligt at bruge en Windows 11-computer til at foretage telefonopkald eller sende tekstbeskeder.

Det skriver Computersweden.

Den store nyhed denne gang er understøttelse af Iphone og Imessage, altså Apples gratis sms-alternativ.

Det skal dog bemærkes, at der i øjeblikket ikke er understøttelse af billeder, videoklip og gruppechat. Det er heller ikke muligt at tage del i historien i sin helhed.

En guide til, hvordan du skifter mellem din iPhone og din computer ved hjælp af Phone Link, kan findes på Microsofts websted.

"Vi annoncerede for nylig, at Windows 11 udvidede vores Phone Link-funktion for at muliggøre forbindelsen mellem en Windows 11-pc og en iOS-mobilenhed med det formål at fjerne barrierer mellem din telefon og pc og gøre det nemmere at oprette forbindelse til de mennesker, du holder mest af," skriver Ali Akgun, vicedirektør for Windows and Devices hos Microsofts i et blogindlæg.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job