Nu kan du bruge Apples iMessage i Windows 11

Den seneste opdatering af Phone Link-programmet giver support til iPhone og iMessage.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Microsoft har udgivet en ny version af Phone Link, et program, der gør det muligt at bruge en Windows 11-computer til at foretage telefonopkald eller sende tekstbeskeder.

Det skriver Computersweden.

Den store nyhed denne gang er understøttelse af Iphone og Imessage, altså Apples gratis sms-alternativ.

Det skal dog bemærkes, at der i øjeblikket ikke er understøttelse af billeder, videoklip og gruppechat. Det er heller ikke muligt at tage del i historien i sin helhed.

En guide til, hvordan du skifter mellem din iPhone og din computer ved hjælp af Phone Link, kan findes på Microsofts websted.

"Vi annoncerede for nylig, at Windows 11 udvidede vores Phone Link-funktion for at muliggøre forbindelsen mellem en Windows 11-pc og en iOS-mobilenhed med det formål at fjerne barrierer mellem din telefon og pc og gøre det nemmere at oprette forbindelse til de mennesker, du holder mest af," skriver Ali Akgun, vicedirektør for Windows and Devices hos Microsofts i et blogindlæg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job