Flere alvorlige sårbarheder i Cisco-switche - fire af dem kritiske

Cisco advarer kunderne om flere alvorlige sårbarheder i selskabets switche.

Artikel top billede

Flere switche fra Cisco er ramt af sårbarheder. Switchen på billedet har ikke noget med de aktuelle sårbarheder at gøre. (Foto: JumpStory)

Cisco advarer nu sine kunder om, at der er fundet et antal sårbarheder i selskabets switche.

Fire af dem er klassificeret som kritiske med en score på 9,8 ud af 10 på CVSS-skalaen. Det betyder, at sårbarhederne kan bruges til at afvikle skadelig kode på de berørte enheder.

Cisco har offentliggjort en liste over alle de tilgængelige patches samt hvilke sårbarheder, de beskytter mod. Listen findes her.

Cisco gør opmærksom på, at der ikke findes nogen sikkerhedspatches til Cisco-produkterne Small Business 200, 300 og 500, da supporten til disse enheder er stoppet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet