Advarer om risiko for cyberangreb mod danske havne

Center for Cybersikkerhed advarer om, at der er en høj risiko for at danske havne og logistikvirksomheder kan blive mål for cyberangreb og cyberspioange.

Artikel top billede

Danske havne og logistikvirksomheder kan være oplagte mål for cyberspionage og cyberangreb.

Det vurderer Center for Cybersikkerhed, som ifølge Børsen kalder truslen for "meget, meget alvorlig".

Det skyldes at de danske havne og logistikvirksomheder fungerer som kritisk infrastruktur, er knudepunkter for transport ud og ind af landet og har berøringsflader med et væld virksomheder og myndigheder.

“Det kan være danske havnes og logistikvirksomheders rolle for det danske forsvar, men det kan også være i forhold til allierede lande, hvis man eksempelvis skal understøtte transport af enten eget militær eller allierede landes militær. Her vil man være interessant som et mål, der potentielt set kan blive bremset. Det er grundlæggende set forberedelse til eventuel fremtidig krig,” siger Mark Fiedel, chef for cyberanalyse hos Center for Cybersikkerhed, til avisen

Ny trusselsvurdering

Center for Cybersikkerhed udgav for nylig sin trusselsvurdering for 2023, hvor centret advarede om, at risikoen for at danske institutioner og virksomheder havde en høj risiko for at blive udsat for cyberspionage.

“Det er meget sandsynligt, at danske myndigheder og virksomheder vil blive udsat
for cyberspionage inden for de næste to år,” lyder advarslen i Center for Cybersikkerheds trusselsvurdering.

Læs mere om trusselsvurderingen her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job