Advarer om risiko for cyberangreb mod danske havne

Center for Cybersikkerhed advarer om, at der er en høj risiko for at danske havne og logistikvirksomheder kan blive mål for cyberangreb og cyberspioange.

Artikel top billede

Danske havne og logistikvirksomheder kan være oplagte mål for cyberspionage og cyberangreb.

Det vurderer Center for Cybersikkerhed, som ifølge Børsen kalder truslen for "meget, meget alvorlig".

Det skyldes at de danske havne og logistikvirksomheder fungerer som kritisk infrastruktur, er knudepunkter for transport ud og ind af landet og har berøringsflader med et væld virksomheder og myndigheder.

“Det kan være danske havnes og logistikvirksomheders rolle for det danske forsvar, men det kan også være i forhold til allierede lande, hvis man eksempelvis skal understøtte transport af enten eget militær eller allierede landes militær. Her vil man være interessant som et mål, der potentielt set kan blive bremset. Det er grundlæggende set forberedelse til eventuel fremtidig krig,” siger Mark Fiedel, chef for cyberanalyse hos Center for Cybersikkerhed, til avisen

Ny trusselsvurdering

Center for Cybersikkerhed udgav for nylig sin trusselsvurdering for 2023, hvor centret advarede om, at risikoen for at danske institutioner og virksomheder havde en høj risiko for at blive udsat for cyberspionage.

“Det er meget sandsynligt, at danske myndigheder og virksomheder vil blive udsat
for cyberspionage inden for de næste to år,” lyder advarslen i Center for Cybersikkerheds trusselsvurdering.

Læs mere om trusselsvurderingen her:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS