Advarer om risiko for cyberangreb mod danske havne

Center for Cybersikkerhed advarer om, at der er en høj risiko for at danske havne og logistikvirksomheder kan blive mål for cyberangreb og cyberspioange.

Artikel top billede

Danske havne og logistikvirksomheder kan være oplagte mål for cyberspionage og cyberangreb.

Det vurderer Center for Cybersikkerhed, som ifølge Børsen kalder truslen for "meget, meget alvorlig".

Det skyldes at de danske havne og logistikvirksomheder fungerer som kritisk infrastruktur, er knudepunkter for transport ud og ind af landet og har berøringsflader med et væld virksomheder og myndigheder.

“Det kan være danske havnes og logistikvirksomheders rolle for det danske forsvar, men det kan også være i forhold til allierede lande, hvis man eksempelvis skal understøtte transport af enten eget militær eller allierede landes militær. Her vil man være interessant som et mål, der potentielt set kan blive bremset. Det er grundlæggende set forberedelse til eventuel fremtidig krig,” siger Mark Fiedel, chef for cyberanalyse hos Center for Cybersikkerhed, til avisen

Ny trusselsvurdering

Center for Cybersikkerhed udgav for nylig sin trusselsvurdering for 2023, hvor centret advarede om, at risikoen for at danske institutioner og virksomheder havde en høj risiko for at blive udsat for cyberspionage.

“Det er meget sandsynligt, at danske myndigheder og virksomheder vil blive udsat
for cyberspionage inden for de næste to år,” lyder advarslen i Center for Cybersikkerheds trusselsvurdering.

Læs mere om trusselsvurderingen her:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse