Nyt museum: Mød en dino i sommerferien

På det nye Evolutionsmuseum kan man både se gigantiske fortidsøgler på tæt hold og få et indblik i livets udvikling over en ekstremt lang periode.

Artikel top billede

Det er som bekendt klogt at blive i bilen på store områder af safariparken ved Knuthenborg, hvis ikke man vil tromles af næsehorn eller blive til kattemad.

Men det er dog nødvendigt at stige ud for at opleve parkens nyeste attraktion, som åbner 13. juni.

På det såkaldte Evolutionsmuseum udstilles en række fossiler af skeletter fra både dinosaurer samt dyr fra Permtiden – dvs. fra før dinoerne fik ben at gå på – og fra de efterfølgende tidsperioder.

På de godt 1.000 kvadratmeter kan man alt i alt blive klogere på mere end 300 millioner års evolutionshistorie.

Dinosaurerne tiltrækker nok størst opmærksomhed, og her er blandt andet udstillet resterne af en ni meter lang, kødædende allosaur samt af en planteædende torosaur, hvis tre meter lange kranium angiveligt er det største på noget dyr, der nogensinde har vandret på kloden.

Museets kronjuvel er derimod det mere uanseelige – men ekstremt sjældne – fossil af en archaeopteryx, der markerede udviklingen fra øgle til fugl.

Desuden er udstillet eksempler på anden megafauna, bl.a. nogle af de enorme pattedyr, der fik plads til at udvikle sig i det lange tidsspænd efter dinoerne var gået endegyldigt til frokost.

Museet er opbygget i topmoderne stil med lys- og lydeffekter samt endda dufte.

Du kan læse mere om Evolutionsmuseet og se billeder fra udstillingen her. Adgang til museet kræver, at man har indløst billet til Knuthenborg Safaripark.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job