Nyt museum: Mød en dino i sommerferien

På det nye Evolutionsmuseum kan man både se gigantiske fortidsøgler på tæt hold og få et indblik i livets udvikling over en ekstremt lang periode.

Artikel top billede

Det er som bekendt klogt at blive i bilen på store områder af safariparken ved Knuthenborg, hvis ikke man vil tromles af næsehorn eller blive til kattemad.

Men det er dog nødvendigt at stige ud for at opleve parkens nyeste attraktion, som åbner 13. juni.

På det såkaldte Evolutionsmuseum udstilles en række fossiler af skeletter fra både dinosaurer samt dyr fra Permtiden – dvs. fra før dinoerne fik ben at gå på – og fra de efterfølgende tidsperioder.

På de godt 1.000 kvadratmeter kan man alt i alt blive klogere på mere end 300 millioner års evolutionshistorie.

Dinosaurerne tiltrækker nok størst opmærksomhed, og her er blandt andet udstillet resterne af en ni meter lang, kødædende allosaur samt af en planteædende torosaur, hvis tre meter lange kranium angiveligt er det største på noget dyr, der nogensinde har vandret på kloden.

Museets kronjuvel er derimod det mere uanseelige – men ekstremt sjældne – fossil af en archaeopteryx, der markerede udviklingen fra øgle til fugl.

Desuden er udstillet eksempler på anden megafauna, bl.a. nogle af de enorme pattedyr, der fik plads til at udvikle sig i det lange tidsspænd efter dinoerne var gået endegyldigt til frokost.

Museet er opbygget i topmoderne stil med lys- og lydeffekter samt endda dufte.

Du kan læse mere om Evolutionsmuseet og se billeder fra udstillingen her. Adgang til museet kræver, at man har indløst billet til Knuthenborg Safaripark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS