25 år gammelt it-firma vender seks års underskud til et plus: ”Jeg kan ikke forestille mig, vi kommer til at give underskud igen”

Interview:Den danske softwarevirksomhed CapaSystems bryder nu en seksårig stime af underskud med et plus på bundlinjen. Ifølge stifter og direktør skulle selskabet have været hurtigere til at forudse, hvor teknologien ville bevæge sig hen.

Artikel top billede

Seks år med kontinuerlige minusser er nu endelig vendt til et plus på bundlinjen for den danske softwarevirksomhed CapaSystems, der har hovedsæde i Høje Taastrup og en afdeling i Skanderborg.

”Vi har gennemgået en cloud-transformation og det er lykkedes at få flyttet vores gamle kunder over på den nye platform, og så har vi vundet en del nye kunder. Nu kan vi fokusere på at skalere,” siger Søren Truelsen administrerende direktør og stifter af CapaSystems.

Søren Truelsen stiftede CapaSystems tilbage i 1996, men overgav direktionssædet til en ekstern direktør i 2007. I 2018 satte Søren Truelsen sig igen på direktionsposten, og ”så kiggede vi på teknikken igen,” forklarer han.

Overskuddet lyder på 3,4 millioner kroner i CapaSystems regnskab for 22/23. Siden 17/18 regnskabet har selskabet haft et samlet underskud på 20,6 millioner kroner.

Var du klar over, det ville tage så lang tid at vende skuden?

”Nej, det var jeg ikke. Men der opstår nye teknologier undervejs, og der kommer nye konkurrenter, så markedet rykker sig hele tiden,” siger Søren Truelsen.

Han peger på, at han aldrig har været nervøs for, at hans mangeårige selskab skulle bukke under, da den under hele perioden har haft en stærk egenkapital på over 30 millioner kroner.

CapaSystems omsætter i 22/23 regnskabet for 33 millioner og har en egenkapital på 33,3 millioner kroner.

For langsom til at forudse

Siden stiftelsen for 27 år siden har CapaSystems udviklet sig til også at være et konsulentfirma, men kerneforretningen ligger i at udvikle softwareløsninger, der informerer, automatiserer samt standardiserer it-infrastrukturen og slutbrugerens it-arbejdsredskab.

Ifølge Søren Truelsen har man været for langsomt til at forudse, hvor teknologierne ville bevæge sig hen, og det er den vigtigste læring, han har taget med sig fra turnarrounden.

”Tag et ekstra kig på din virksomhed og forsøg at læse, hvor teknologien bevæger hen. Det er meget vigtigt i dag,”

Han påpeger dog også, at coronapandemien gjorde det meget svært at få fat i nye kunder, hvilket gjorde, at det har taget længere tid end ventet at vende de mange minusser til et plus.

Men nu kigger direktøren fremad, og forklarer at al overskud i fremtiden vil blive geninvesteret i ny udvikling, så de hele tiden følger med teknologiens udvikling.

”Jeg kan ikke forestille mig, vi kommer til at give underskud igen,” fortæller han afslutningsvis.

CapaSystems’ løsninger benyttes i dag af blandt andet over 25 procent af de danske kommuner, og har derfor kunder i både den offentlige og private sektor. Softwarevirksomheden beskæftiger i dag 32 medarbejdere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job