Atea-topchef Kathrine Forsberg vinder særlig kvindepris: Modtager “Microsoft Power Women in Tech Award”

Atea-topchef Kathrine Forsberg modtager “Microsoft Power Women in Tech Award,” som Microsoft uddeler for første gang.

Artikel top billede

(Foto: Atea/PR)

Ateas topchef, Kathrine Forsberg, modtager prisen “Microsoft Power Women in Tech Award” for Danmark.

Det er første gang, at Microsoft uddeler prisen, som går til kvinder blandt Microsofts partnere, der “når nye højder i branchen og er mestre i mangfoldighed og inklusion,” som Microsoft meddeler.

Prisen bliver uddelt i 11 lande, og 150 kvinder har været nomineret til de i alt 11 priser, hvor Kathrine Forsberg altså nu modtager den danske.

Microsoft inviterer hende nu med at deltate i et særligt kvinde-program på det kendte business-universitet Insead med navnet “Woman Leaders Executive Program.”

Kathrine Forsberg meddeler, at prisen afspejler Ateas ‘engagement i mangfoldighed og inklusion.”

“Vi har gjort fremskridt med at fremme mangfoldighed inden for tech-branchen, men der er stadig meget arbejde at gøre,” siger hun.

Kathrine Forsberg opfordrer samtidig kvinder til at “være den forandring, de ønsker at se. “

“Sammen kan vi opnå en god work-life balance og forfølge meningsfulde karrierer samtidig med, at vi fremmer inklusion,” meddeler hun.

I en udsendt meddelelse peger direktør for partner-udvikling i Microsoft, Joana Pires, på, at ‘masser af forskning’ viser, at mangfoldige teams er mere innovative og effektive.

“Vi har skabt denne pris i håbet om, at det vil give flere kvinder motivation og mulighed for at avancere og blive succesfulde i deres arbejdsliv,” lyder det fra hende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S