FN's Sikkerhedsråd kalder til alvorlig diskussion om AI som sikkerhedstrussel

I denne uge indkaldes medlemmerne af FN's sikkerhedsråd til en diskussion om, hvordan man skal forhindre at AI bliver en samfundstrussel.

Artikel top billede

(Foto: https://dam.media.un.org/CS.aspx?VP3=DamView&VBID=2AM94SCIHKJ)

FN's Sikkerhedsråd vil i denne uge holde sin første formelle diskussion om kunstig intelligens (AI) i New York.

Der er Storbritannien, der har opfordret til en international dialog om dens indvirkning på global fred og sikkerhed. Den britiske udenrigsminister James Cleverly leder diskussionen, som skal finde sted tirsdag.

Det skriver Reuters.

AI-teknologien, som kan omforme den globale økonomi og ændre det internationale sikkerhedslandskab, er en udfordring som regeringer over hele verden ønsker at afbøde.

Storbritannien har det roterende formandskab for FN's Sikkerhedsråd i denne måned og har søgt en global lederrolle inden for AI-regulering.

I juni støttede FN's generalsekretær Antonio Guterres et forslag, som kom fra ledere, der arbejder med kunstig intelligens.

Lederne vil have oprettet et internationalt AI-vagthund-organ.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S