Alphabet slår alle forventninger: Trods bekymringer vælter det ind med annoncer på YouTube og Google

På trods af bekymringer om et usikkert annoncemarked og voksende konkurrence inden for kunstig intelligens, slår Alphabet alle forventninger. Hjulpet godt på vej af indtægter fra Google og YouTube.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Trods et generelt faldende annoncemarked fortsætter det med at vælte ind med reklameindtægter på Google og YouTube.

Og det nyder internetgiganternes moderselskab Alphabet godt af.

Selskabets omsætning i andet kvartal 23 er steget med syv procent sammenlignet med kvartalet sidste år og lander dermed på 74,60 milliarder dollar.

Annoncesalget på YouTube steg med 4 procent til 7,7 milliarder dollar, mens annoncesalget på Google steg med tre procent til 58,14 milliarder dollar.

Alphabet samlede overskud stiger med 15 procent til 18,4 milliarder dollars i andet kvartal.
Samtlige nøgletal slog analytikernes forventninger.

En langsom AI-udrulning

Udover at rentestigninger og inflation har fået mange virksomheder til at bremse deres digitale annonceringer, har Alphabet også været bekymret for den stigende konkurrence på AI-området.

Microsoft er storinvestor i OpenAI, der med lanceringen af ChatGPT i november sidste år, tog Google og andre techgiganter på sengen, da chatbotten eksploderede i popularitet på rekordtid.

Siden er ChatGPT-teknologien blevet implementeret i Microsofts Bing-søgemaskine, hvilket potentielt kan udfordre dominerende Google, der dog sidder på over 90 procent af markedet for søgemaskiner.

For at komme om bord på det hurtigkørende AI-tog, har Google droppet en række ikke-lovende projekter og fyret 12.000 medarbejdere for i stedet at bruge penge på at konsolidere to af sine A.I.-laboratorier, der skal fremskynde AI-forskningen.

I marts lancerede Google deres første version af AI-assistenten ’Bard’ og i maj introducerede Google en række A.I.-funktioner og -produkter. Det er dog endnu for tidligt at sige, hvordan disse A.I.-værktøjer vil påvirke Googles indtægter fremadrettet.

Omsætningen i Google, der Alphabets største forretning, steg med fem procent til 42,6 milliarder dollar.

Udskiftninger i topledelsen

Tirsdag meddelte Google, at selskabets foretager en række omstruktureringer i topledelsen den kommende tid.

Selskabets økonomidirektør Ruth Porat vil påtage sig en nyoprettet rolle som præsident og investeringschef fra 1. september.

Her skal hun være ansvarlig for Alphabets otte eksperimentelle virksomheder, der samlet går under navnet Other Bets, hvor Porat blandt andet skal samarbejde med politikere om infrastruktur og økonomiske muligheder indenfor området.

Ruth Porat, som har været hos Google siden 2015, får dog ekstra travlt den kommende tid, da hun forbliver økonomidirektør, indtil Google finder en efterfølger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network