Bog: Sådan vil teknologi vende op og ned på verden

I den netop udkomne ”The Coming Wave” giver medstifter af toneangivende AI-selskab sit bud på, hvordan AI, DNA-printere og kvantecomputere vil udfordre samfund og stater.

Artikel top billede

Forleden udkom en af efterårets mest ventede techbøger, nemlig ”The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma.”

Den handler ikke kun om AI, men også om hvordan kunstig intelligens i samspil med blandt andet kvantecomputere og DNA-printere radikalt kommer til at ændre verden, som vi kender den.

Forfatteren, Mustafa Suleyman, er da heller ikke hvem som helst, men står som medstifter af det nu Google-ejede AI-selskab DeepMind lige midt i en revolution, der kommer til at ændre og udfordre samfund og stater.

Og han påpeger, vi er klædt virkeligt skidt på til at håndtere forandringerne optimalt.

Forfatteren mener, at disse teknologiske bølger på den ene side vil skabe enestående velstand over de næste ti år, men også true den internationale lov og orden.

Endelig stiller han spørgsmål ved, hvordan vi kan navigere mellem katastrofe og dystopi i en verden præget af stadig mere magtfulde teknologier og etablerer "kontrolproblemet" som den centrale udfordring i vores tidsalder.

Der er slet ikke plads her til at opliste alle de notabiliteter, som har haft lejlighed til at læse og give deres vurdering af bogen på forhånd.

Men når både Daniel Kahneman, Bill Gates og Yuval Noah Harari giver den thumbs up, kan man med en vis rimelighed antage, at den ikke er helt skeløjet.

Titel: The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma

Forfatter: Mustafa Suleyman

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS