Bog: Sådan vil teknologi vende op og ned på verden

I den netop udkomne ”The Coming Wave” giver medstifter af toneangivende AI-selskab sit bud på, hvordan AI, DNA-printere og kvantecomputere vil udfordre samfund og stater.

Artikel top billede

Forleden udkom en af efterårets mest ventede techbøger, nemlig ”The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma.”

Den handler ikke kun om AI, men også om hvordan kunstig intelligens i samspil med blandt andet kvantecomputere og DNA-printere radikalt kommer til at ændre verden, som vi kender den.

Forfatteren, Mustafa Suleyman, er da heller ikke hvem som helst, men står som medstifter af det nu Google-ejede AI-selskab DeepMind lige midt i en revolution, der kommer til at ændre og udfordre samfund og stater.

Og han påpeger, vi er klædt virkeligt skidt på til at håndtere forandringerne optimalt.

Forfatteren mener, at disse teknologiske bølger på den ene side vil skabe enestående velstand over de næste ti år, men også true den internationale lov og orden.

Endelig stiller han spørgsmål ved, hvordan vi kan navigere mellem katastrofe og dystopi i en verden præget af stadig mere magtfulde teknologier og etablerer "kontrolproblemet" som den centrale udfordring i vores tidsalder.

Der er slet ikke plads her til at opliste alle de notabiliteter, som har haft lejlighed til at læse og give deres vurdering af bogen på forhånd.

Men når både Daniel Kahneman, Bill Gates og Yuval Noah Harari giver den thumbs up, kan man med en vis rimelighed antage, at den ikke er helt skeløjet.

Titel: The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma

Forfatter: Mustafa Suleyman

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet