Bog: Sådan vil teknologi vende op og ned på verden

I den netop udkomne ”The Coming Wave” giver medstifter af toneangivende AI-selskab sit bud på, hvordan AI, DNA-printere og kvantecomputere vil udfordre samfund og stater.

Artikel top billede

Forleden udkom en af efterårets mest ventede techbøger, nemlig ”The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma.”

Den handler ikke kun om AI, men også om hvordan kunstig intelligens i samspil med blandt andet kvantecomputere og DNA-printere radikalt kommer til at ændre verden, som vi kender den.

Forfatteren, Mustafa Suleyman, er da heller ikke hvem som helst, men står som medstifter af det nu Google-ejede AI-selskab DeepMind lige midt i en revolution, der kommer til at ændre og udfordre samfund og stater.

Og han påpeger, vi er klædt virkeligt skidt på til at håndtere forandringerne optimalt.

Forfatteren mener, at disse teknologiske bølger på den ene side vil skabe enestående velstand over de næste ti år, men også true den internationale lov og orden.

Endelig stiller han spørgsmål ved, hvordan vi kan navigere mellem katastrofe og dystopi i en verden præget af stadig mere magtfulde teknologier og etablerer "kontrolproblemet" som den centrale udfordring i vores tidsalder.

Der er slet ikke plads her til at opliste alle de notabiliteter, som har haft lejlighed til at læse og give deres vurdering af bogen på forhånd.

Men når både Daniel Kahneman, Bill Gates og Yuval Noah Harari giver den thumbs up, kan man med en vis rimelighed antage, at den ikke er helt skeløjet.

Titel: The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma

Forfatter: Mustafa Suleyman

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS