Bog: Sådan vil teknologi vende op og ned på verden

I den netop udkomne ”The Coming Wave” giver medstifter af toneangivende AI-selskab sit bud på, hvordan AI, DNA-printere og kvantecomputere vil udfordre samfund og stater.

Artikel top billede

Forleden udkom en af efterårets mest ventede techbøger, nemlig ”The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma.”

Den handler ikke kun om AI, men også om hvordan kunstig intelligens i samspil med blandt andet kvantecomputere og DNA-printere radikalt kommer til at ændre verden, som vi kender den.

Forfatteren, Mustafa Suleyman, er da heller ikke hvem som helst, men står som medstifter af det nu Google-ejede AI-selskab DeepMind lige midt i en revolution, der kommer til at ændre og udfordre samfund og stater.

Og han påpeger, vi er klædt virkeligt skidt på til at håndtere forandringerne optimalt.

Forfatteren mener, at disse teknologiske bølger på den ene side vil skabe enestående velstand over de næste ti år, men også true den internationale lov og orden.

Endelig stiller han spørgsmål ved, hvordan vi kan navigere mellem katastrofe og dystopi i en verden præget af stadig mere magtfulde teknologier og etablerer "kontrolproblemet" som den centrale udfordring i vores tidsalder.

Der er slet ikke plads her til at opliste alle de notabiliteter, som har haft lejlighed til at læse og give deres vurdering af bogen på forhånd.

Men når både Daniel Kahneman, Bill Gates og Yuval Noah Harari giver den thumbs up, kan man med en vis rimelighed antage, at den ikke er helt skeløjet.

Titel: The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma

Forfatter: Mustafa Suleyman

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job