Stormagter er enige om 11 punkter for anvendelse af kunstig intelligens

Et nyt kodeks kan i fremtiden komme til at fungere som rettesnor for, hvordan kunstig intelligens bliver reguleret.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i dele af det nye kodeks
270
1:30 min
Syv af verdens førende industrinationer i den såkaldte G7 sammenslutning er gået sammen om et nyt adfærdskodeks for anvendelse af kunstig intelligens.

Annonceindlæg fra Salesforce

Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S