Microsoft har udgivet en ny version af PowerToys med et helt nyt hjælpeprogram – se forbedringerne her

Microsoft er kommet med en ny version af PowerToys og med den følger en række nye funktioner og en række forbedringer.

Artikel top billede

(Foto: Screenshot/Kristoffer Ingemand)

Microsoft er kommet med en ny version af PowerToys, værktøjskassen til Windows, og med den følger en række forbedringer.

I den nye PowerToys version 0.75.0 er en af de mest bemærkelsesværdige ændringer Environment Variables-editoren, der er et nyt hjælpeprogram, som giver brugere mulighed for at oprette, administrere eller deaktivere profiler.

Dette kan bruges, når brugeren skal skifte mellem forskellige konti til forskellige formål som for eksempel arbejds- eller privatkonti.

Derudover har ’Indstillinger’ i PowerToys fået et nyt dashboard med hurtig adgang til at aktivere modulerne i programmet.

Desuden er der kommet en previewer til funktionen Peek, som virker til Stifinder, så brugere kan se en forhåndsvisning af alle typer filer.

PowerToys 0.75.0 indeholder også flere andre forbedringer, herunder:

  • Rettelser til pop-ups i kontekstmenuer der automatisk snapper til zoner i FancyZones.

  • Globale GPO-regler for kontrol af alle hjælpeprogrammer og PowerToys Run-plugins.

  • Understøttelse af VSCodium Stable, VSCodium Insider og Remote Tunnels arbejdsområder i PowerToys Run.

  • Nye tegn tilføjet til Quick Accent og Registry Preview.

  • Muligheder for at skjule værktøjslinjen og vælge mute/unmute ved opstart i Video Conference Mute.
Du kan læse mere om opdateringen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S