Google på vej med ændringer - sådan vil dine søgeresultater blive forandret

EU’s Digital Market Act betyder, at Google nu er tvunget til at gennemføre en række ændringer af sine tjenester. Det kommer til at sætte sit tydelige præg på dine søgeresultater.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Verdens største søgemaskine Google forbereder nu at ændre i sin søgealgoritme.

Det oplyser selskabet i et blogindlæg.

Her forklarer Google, at ændringerne betyder, at prissammenligningsider nu vil få en mere prominent placering i europæiske brugeres søgeresultater.

Ændringerne kommer som en konsekvens af, at EU nu indfører lovgivningen Digital Market Act, der skal regulere it-giganter som Google.

Loven betyder blandt andet, at Google vil være forpligtiget til at sikre, at selskabets konkurrenter ikke blive nedprioriteret i forhold til Googles egen prissammenligningstjeneste.

"For kategorier som hoteller vil vi også begynde at teste en dedikeret plads til sammenligningssider og direkte leverandører for at vise mere detaljerede individuelle resultater, herunder billeder, stjernebedømmelser og mere. Disse ændringer vil resultere i fjernelse af nogle funktioner fra søgesiden. Det gælder blandt andet Google Flight,” skriver Google i blogindlægget

Skal dele data

EU-loven betyder også, at Google nu bliver tvunget til at lade erhvervsbrugere få adgang til den data, som de er med til at skabe på Googles platforme.

Google oplyser derfor, at selskabet vil begynde at teste en såkaldt Data Portability API.

Derudover oplyser Google, at Android-brugere som konsekvens af loven i fremtiden vil blive mødt af et nyt skærmbillede, når de skal opsætte deres enhed. Her får de mulighed for vælge deres foretrukne søgemaskine og browser.

Sidst men ikke mindst oplyser Google, at selskabet i den kommende tid også vil bede europæiske brugere om samtykke til at Google fortsat kan dele data til brug for personalisering af annoncer og indhold.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos