OpenAI vil bygge egne chip-fabrikker i hele verden: Er på jagt efter milliarder af kroner

OpenAI-stifter Sam Altman er på jagt efter milliarder af kroner i funding, som han investere i byggeriet af en stribe af egne chip-fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

OpenAI vil ind på chip-markedet, hvor selskabet vil etablere sig som chip-producent.

Selskabets stifter, Sam Altman, er lige nu på jagt efter milliarder af kroner, som han vil investere i at opføre det, der kaldes ‘et netværk’ af chip-fabrikker, skriver Bloomberg.

Det kræver meget stor datakraft at drive AI-løsninger, og det er noget, der stiller store krav til de chips og processorer, der sidder i datacentrene.

Ikke mindst chip-producenten Nvidia har nydt godt af det seneste års tids AI-boom med sine dyre og meget stærkt GPU’er, som der har været meget stor efterspørgsel efter.

Chips fremstilles med meget avanceret udstyr på chip-fabrikkerne, der kaldes for ‘fabs.’

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden godt i gang med drøftelserne med en stribe store investorer, som kan være interesserede i at smide penge i puljen.

Ifølge avisen tæller de G42 fra Abu Dhabi og japanske SoftBank. Også Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung har holdt møder med Sam Altman. På bordet er investeringer i milliard-klassen.

Det er endnu uklart, om der kommer noget ud af drøftelserne, der fortsat er i et tidligt stadie, skriver Bloomberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network