OpenAI vil bygge egne chip-fabrikker i hele verden: Er på jagt efter milliarder af kroner

OpenAI-stifter Sam Altman er på jagt efter milliarder af kroner i funding, som han investere i byggeriet af en stribe af egne chip-fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

OpenAI vil ind på chip-markedet, hvor selskabet vil etablere sig som chip-producent.

Selskabets stifter, Sam Altman, er lige nu på jagt efter milliarder af kroner, som han vil investere i at opføre det, der kaldes ‘et netværk’ af chip-fabrikker, skriver Bloomberg.

Det kræver meget stor datakraft at drive AI-løsninger, og det er noget, der stiller store krav til de chips og processorer, der sidder i datacentrene.

Ikke mindst chip-producenten Nvidia har nydt godt af det seneste års tids AI-boom med sine dyre og meget stærkt GPU’er, som der har været meget stor efterspørgsel efter.

Chips fremstilles med meget avanceret udstyr på chip-fabrikkerne, der kaldes for ‘fabs.’

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden godt i gang med drøftelserne med en stribe store investorer, som kan være interesserede i at smide penge i puljen.

Ifølge avisen tæller de G42 fra Abu Dhabi og japanske SoftBank. Også Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung har holdt møder med Sam Altman. På bordet er investeringer i milliard-klassen.

Det er endnu uklart, om der kommer noget ud af drøftelserne, der fortsat er i et tidligt stadie, skriver Bloomberg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S