OpenAI vil bygge egne chip-fabrikker i hele verden: Er på jagt efter milliarder af kroner

OpenAI-stifter Sam Altman er på jagt efter milliarder af kroner i funding, som han investere i byggeriet af en stribe af egne chip-fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

OpenAI vil ind på chip-markedet, hvor selskabet vil etablere sig som chip-producent.

Selskabets stifter, Sam Altman, er lige nu på jagt efter milliarder af kroner, som han vil investere i at opføre det, der kaldes ‘et netværk’ af chip-fabrikker, skriver Bloomberg.

Det kræver meget stor datakraft at drive AI-løsninger, og det er noget, der stiller store krav til de chips og processorer, der sidder i datacentrene.

Ikke mindst chip-producenten Nvidia har nydt godt af det seneste års tids AI-boom med sine dyre og meget stærkt GPU’er, som der har været meget stor efterspørgsel efter.

Chips fremstilles med meget avanceret udstyr på chip-fabrikkerne, der kaldes for ‘fabs.’

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden godt i gang med drøftelserne med en stribe store investorer, som kan være interesserede i at smide penge i puljen.

Ifølge avisen tæller de G42 fra Abu Dhabi og japanske SoftBank. Også Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung har holdt møder med Sam Altman. På bordet er investeringer i milliard-klassen.

Det er endnu uklart, om der kommer noget ud af drøftelserne, der fortsat er i et tidligt stadie, skriver Bloomberg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse