OpenAI vil bygge egne chip-fabrikker i hele verden: Er på jagt efter milliarder af kroner

OpenAI-stifter Sam Altman er på jagt efter milliarder af kroner i funding, som han investere i byggeriet af en stribe af egne chip-fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

OpenAI vil ind på chip-markedet, hvor selskabet vil etablere sig som chip-producent.

Selskabets stifter, Sam Altman, er lige nu på jagt efter milliarder af kroner, som han vil investere i at opføre det, der kaldes ‘et netværk’ af chip-fabrikker, skriver Bloomberg.

Det kræver meget stor datakraft at drive AI-løsninger, og det er noget, der stiller store krav til de chips og processorer, der sidder i datacentrene.

Ikke mindst chip-producenten Nvidia har nydt godt af det seneste års tids AI-boom med sine dyre og meget stærkt GPU’er, som der har været meget stor efterspørgsel efter.

Chips fremstilles med meget avanceret udstyr på chip-fabrikkerne, der kaldes for ‘fabs.’

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden godt i gang med drøftelserne med en stribe store investorer, som kan være interesserede i at smide penge i puljen.

Ifølge avisen tæller de G42 fra Abu Dhabi og japanske SoftBank. Også Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung har holdt møder med Sam Altman. På bordet er investeringer i milliard-klassen.

Det er endnu uklart, om der kommer noget ud af drøftelserne, der fortsat er i et tidligt stadie, skriver Bloomberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S