OpenAI vil bygge egne chip-fabrikker i hele verden: Er på jagt efter milliarder af kroner

OpenAI-stifter Sam Altman er på jagt efter milliarder af kroner i funding, som han investere i byggeriet af en stribe af egne chip-fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

OpenAI vil ind på chip-markedet, hvor selskabet vil etablere sig som chip-producent.

Selskabets stifter, Sam Altman, er lige nu på jagt efter milliarder af kroner, som han vil investere i at opføre det, der kaldes ‘et netværk’ af chip-fabrikker, skriver Bloomberg.

Det kræver meget stor datakraft at drive AI-løsninger, og det er noget, der stiller store krav til de chips og processorer, der sidder i datacentrene.

Ikke mindst chip-producenten Nvidia har nydt godt af det seneste års tids AI-boom med sine dyre og meget stærkt GPU’er, som der har været meget stor efterspørgsel efter.

Chips fremstilles med meget avanceret udstyr på chip-fabrikkerne, der kaldes for ‘fabs.’

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden godt i gang med drøftelserne med en stribe store investorer, som kan være interesserede i at smide penge i puljen.

Ifølge avisen tæller de G42 fra Abu Dhabi og japanske SoftBank. Også Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung har holdt møder med Sam Altman. På bordet er investeringer i milliard-klassen.

Det er endnu uklart, om der kommer noget ud af drøftelserne, der fortsat er i et tidligt stadie, skriver Bloomberg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect