Amazon får kæmpebøde på næsten en kvart milliard kroner for at overvåge ansatte

Frankrig slår hårdt ned på Amazon og tildeler en bøde på 32 millioner euro for "overdreven indgribende" overvågning af lagerpersonale. Amazon nægter anklagerne og vil appellere.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

Frankrig har idømt Amazon en bøde på 32 millioner euro (omrking 239 millioner danske kroner) for at bruge et "overdrevent indgribende system" til at overvåge medarbejdernes præstationer og aktiviteter på et fransk lager.

Den franske databeskyttelsesmyndighed, også kendt som CNIL, siger, at systemet hos Amazon France Logistique gjorde det muligt for ledere at overvåge medarbejdere så tæt, at det resulterede i flere overtrædelser af EU's strenge regler om beskyttelse af persondata, kendt som GDPR.

Det skriver AP.

Amazon nægter anklagerne og vil appellere

Amazon er dog stærkt uenige med den franske databeskyttelsesmyndighed.

"Vi er stærkt uenige i CNIL's konklusioner, der er ukorrekte, og vi forbeholder os retten til at appellere. Lagerstyringssystemer er en branchestandard og er nødvendige for at sikre sikkerhed, kvalitet og effektivitet af operationer og for at spore opbevaring af lagerbeholdning og behandling af pakker til tiden og i overensstemmelse med kundens forventninger," lyder det fra den amerikanske tech-gigant.

Undersøgelsen fra tilsynet fokuserede på, hvordan Amazon-medarbejdere brugte håndholdte stregkode-scannere til at spore pakker på forskellige punkter, når de bevæger sig gennem lageret.

Amazon bruger systemet til at styre sin forretning og opfylde præstationsmål, men tilsynet sagde, at det er anderledes end traditionelle metoder til overvågning af medarbejderaktivitet og sætter dem under "tæt overvågning" og "kontinuerligt pres."

Tilsynet kritiserede også Amazon for at beholde medarbejderdata for længe og sagde, at det ikke var nødvendigt med "hvert detalje af data" genereret af scannerne fra den sidste måned, da realtidsdata og ugentlige statistikker ifølge tilsynet burde være nok.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job