Amazon får kæmpebøde på næsten en kvart milliard kroner for at overvåge ansatte

Frankrig slår hårdt ned på Amazon og tildeler en bøde på 32 millioner euro for "overdreven indgribende" overvågning af lagerpersonale. Amazon nægter anklagerne og vil appellere.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

Frankrig har idømt Amazon en bøde på 32 millioner euro (omrking 239 millioner danske kroner) for at bruge et "overdrevent indgribende system" til at overvåge medarbejdernes præstationer og aktiviteter på et fransk lager.

Den franske databeskyttelsesmyndighed, også kendt som CNIL, siger, at systemet hos Amazon France Logistique gjorde det muligt for ledere at overvåge medarbejdere så tæt, at det resulterede i flere overtrædelser af EU's strenge regler om beskyttelse af persondata, kendt som GDPR.

Det skriver AP.

Amazon nægter anklagerne og vil appellere

Amazon er dog stærkt uenige med den franske databeskyttelsesmyndighed.

"Vi er stærkt uenige i CNIL's konklusioner, der er ukorrekte, og vi forbeholder os retten til at appellere. Lagerstyringssystemer er en branchestandard og er nødvendige for at sikre sikkerhed, kvalitet og effektivitet af operationer og for at spore opbevaring af lagerbeholdning og behandling af pakker til tiden og i overensstemmelse med kundens forventninger," lyder det fra den amerikanske tech-gigant.

Undersøgelsen fra tilsynet fokuserede på, hvordan Amazon-medarbejdere brugte håndholdte stregkode-scannere til at spore pakker på forskellige punkter, når de bevæger sig gennem lageret.

Amazon bruger systemet til at styre sin forretning og opfylde præstationsmål, men tilsynet sagde, at det er anderledes end traditionelle metoder til overvågning af medarbejderaktivitet og sætter dem under "tæt overvågning" og "kontinuerligt pres."

Tilsynet kritiserede også Amazon for at beholde medarbejderdata for længe og sagde, at det ikke var nødvendigt med "hvert detalje af data" genereret af scannerne fra den sidste måned, da realtidsdata og ugentlige statistikker ifølge tilsynet burde være nok.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics