Amazon får kæmpebøde på næsten en kvart milliard kroner for at overvåge ansatte

Frankrig slår hårdt ned på Amazon og tildeler en bøde på 32 millioner euro for "overdreven indgribende" overvågning af lagerpersonale. Amazon nægter anklagerne og vil appellere.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

Frankrig har idømt Amazon en bøde på 32 millioner euro (omrking 239 millioner danske kroner) for at bruge et "overdrevent indgribende system" til at overvåge medarbejdernes præstationer og aktiviteter på et fransk lager.

Den franske databeskyttelsesmyndighed, også kendt som CNIL, siger, at systemet hos Amazon France Logistique gjorde det muligt for ledere at overvåge medarbejdere så tæt, at det resulterede i flere overtrædelser af EU's strenge regler om beskyttelse af persondata, kendt som GDPR.

Det skriver AP.

Amazon nægter anklagerne og vil appellere

Amazon er dog stærkt uenige med den franske databeskyttelsesmyndighed.

"Vi er stærkt uenige i CNIL's konklusioner, der er ukorrekte, og vi forbeholder os retten til at appellere. Lagerstyringssystemer er en branchestandard og er nødvendige for at sikre sikkerhed, kvalitet og effektivitet af operationer og for at spore opbevaring af lagerbeholdning og behandling af pakker til tiden og i overensstemmelse med kundens forventninger," lyder det fra den amerikanske tech-gigant.

Undersøgelsen fra tilsynet fokuserede på, hvordan Amazon-medarbejdere brugte håndholdte stregkode-scannere til at spore pakker på forskellige punkter, når de bevæger sig gennem lageret.

Amazon bruger systemet til at styre sin forretning og opfylde præstationsmål, men tilsynet sagde, at det er anderledes end traditionelle metoder til overvågning af medarbejderaktivitet og sætter dem under "tæt overvågning" og "kontinuerligt pres."

Tilsynet kritiserede også Amazon for at beholde medarbejderdata for længe og sagde, at det ikke var nødvendigt med "hvert detalje af data" genereret af scannerne fra den sidste måned, da realtidsdata og ugentlige statistikker ifølge tilsynet burde være nok.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S