Test: Her er et diskret smart-ur, der vil imponere til sport og hverdagen

Garmin Vivoactive 5 er bestemt ikke imponerende i design eller størrelse, og dens beskedne urkrans er alt andet end prangende. Men det leverer til gengæld al den performance, som du ønsker til tracking og sport.

Artikel top billede

Trods små dimensioner, håndterer Vivoactive 5 reelt alt det de fleste har behov for i et smartur/aktivitets tracker. (Foto: Garmin PR)

Indrømmet. Jeg tænkte først, at dette ur var tiltænkt et barn eller et meget spinkelt håndled første gang, jeg så det.

For selv om jeg bestemt ikke er den atletiske type med kæmpe overarme, foretrækker jeg et ur med en vis tyngde og volumen.

Vi er blevet vænnet til meget store urkranse og tykke aktivitets-ure, der kan alt det, som vi har behov for – og alt det, som vi reelt ikke har brug for, men som er ret underholdende.

Men et aktivitetsur behøver ikke at være prangende og da slet ikke, hvis du som jeg har et normalt ur til finere anledninger.

Kan (næsten) alt

For jeg noterer, at Vivoactive 5 reelt kan alt det, som jeg har behov for, hvis jeg vil tracke min velvære, min søvn og ikke mindst mine aktiviteter.

For til det meste er der ikke mange begrænsninger.

Her er GPS-tracking, der kan bruges til stort set alle træningsformer, som jeg kan komme i tanke om. Og endda også til svømning, hvor den kan registrere svømmetag og baner.

Så alt er godt. Også når vi taler tracking af velvære. Her er det min klare erfaring, at de mindre og billigere ure som dette typisk har færre funktioner.

Men Vivoactive 5 står stærkt på dette punkt, som mange benytter, og står ikke meget tilbage i forhold til de dyrere modeller.

Jeg stødte ikke på nogen mangler i min hverdag med uret.

Så til de fleste af os er funktionerne rigelige. Dertil også batteritiden, der er opgivet til 11 dage. Jeg opnåede mere end en fuld uge med daglige træningspas. Så helt igennem godkendt.

Af de mere specielle funktioner er, at kørestolsbrugere kan registrere skub med mere. Bestemt prisværdigt og et overset segment.

Let at læse, let at styre

Skærmen er som sagt noget lille i det, men imponerer i brug. Jeg fandt den let at betjene i farten, og det er let at aflæse tallene – selv med mange funktioner ad gangen.

Selve skærmen reagerer hurtigt på berøring, og knapperne er let at fange, hvis du som jeg slår touch funktionen fra under aktivitet.

Sendes der billeder, kan de vises, og her er opløsningen overraskende god. Farverne står flot frem, og der er masser af lys og power.

En hårfin balance

Vil du imponere omverdenen, skal du bestemt ikke købe Vivoactive 5. Det er det for beskedent til at gå rundt med.

Måler vi alene på funktionalitet og brug i praksis, så lever den som sagt godt op til dagens standard.

Jeg vil bestemt foretrække dette ur fremfor det lille ur fra Samsung eller Pixel Watch 2, som jeg lige har haft på armen. Men det er jo et spørgsmål om smag.

Til prisen på 2.349 kroner er der mange konkurrenter, men måler vi på de funktionelle dele, har Garmin en vinder i forhold til konkurrenterne.

Ur-valg er altid personlig. Jeg finder som sagt dette for småt og spinkelt, men målt i ren pris/ydelse lander vi pænt over middel.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S