Omsætning er eksploderet: OpenAI er blandt de hurtigst voksende selskaber nogensinde

Eksplosiv vækst gør OpenAI til et af verdenhistoriens hurtigst voksende selskaber. Selskabet runder allerede nu omsætning på to milliarder dollar.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

OpenAI har siden lanceringen af revolutionerende ChatGPT haft ekstrem vækst, hvor selskabet er vokset med eksplosiv fart.

‘Ekstrem’ og ‘eksplosiv’ kan lyde som lige lovlig store ord, men må være på sin plads, når det gælder OpenAI.

For selskabet har allerede rundet en omsætning på to milliarder dollar - omkring 15 milliarder kroner - og det gør selskabet til et af verdenshistoriens hurtigst voksende selskaber, når vi ser på omsætning.

ChatGPT har desuden forlængst slået rekorden for den løsning, der har haft hurtigst tilgang af brugere nogensinde.

Det skete for et år siden, hvor ChatGPT rundede 100 millioner brugere blot et par måneder efter lanceringen.

Ifølge Financial Times rundede OpenAI en run rate [månedens omsætning x 12, red] på to milliarder dollar i december 2023.

Og det stopper langt fra her.

I hvert fald mener OpenAI selv, at selskabet kan mere end fordoble omsætningen inden udgangen af 2025 i takt med, at erhvervslivet for alvor får taget hul på brugen af AI-understøttede løsninger.

Kun ganske få selskaber

Med den tårnhøje omsætning indtræder OpenAI i en lille gruppe af selskaber, der har formået at vækste forretningen til en omsætning på mere end en milliard dollar i løbet af de første 10 år efter etableringen.

De tæller blandt andet Google og Meta.

OpenAI blev etableret som nonprofit-organisation i 2015 med fokus på at udvikle AI til gavn for menneskeheden.

Selskabets kommercielle gren blev etableret i 2020, og det er her gået rigtigt stærkt, siden selskabet lancerede ChatGPT i november 2022.

Stifter Sam Altmann har tidligere oplyst, at 92 procent af Fortune 500-selskaberne - som er USA’s 500 største selskaber - i dag anvender løsninger fra OpenAI - ikke mindst ChatGPT og GPT-4.

Microsoft har erklæret sig klar til at investere endog meget store milliardbeløb i OpenAI i disse år, hvor konkurrencen om at få fodfæste på AI-markedet for alvor pågår.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura