Kontroversiel investor scorede milliarder på bitcoin-salg – nu køber han op igen

Bitcoinen stiger igen, og den kontroversielle amerikanske investor Peter Thiel, der tidligere har tjent store summer på sine bitcoin-investeringer, er begyndt at købe op igen.

Artikel top billede

Den amerikanske investor Peter Thiels venturekapitalfirma Founders Found opkøbt i sommer krypto-tokener for 200 millioner dollar.

Halvdelen af beløbet blev investeret i bitcoin, mens den anden halvdel blev investeret i Ether.

Det skriver Reuters, der samtidig vurderer, at hans opkøb kan ses som udtryk for, at kryptovalutaer igen er blevet interessant for investorer.

Kryptomarkedet har ellers været iskoldt siden 2022, hvor kryptobørsen FTX krakkede og mange ligefrem talt om tilfrossent markeder og en decideret kryptovinter.

Bitcoinen ramte i 2022 sin laveste pris siden 2020, da kursen ramte 15.000 dollar. Ifølge Reuters begyndte Peter Thiels Founders Fund sine seneste bitcoin opkøb i sommeren 2023, da kursen var under 30.000 dollar.

I skrivende stund lyder kurs på cirka 50.000 dollar.

Peter Thiel, der blandt andet kendt for at være medstifter af Paypal samt at have foretaget tidligere investeringer i Facebook, Space X og Tesla, har tidligere tjent en formue på sin krypto-investering.

Således begyndte Founders Fund ifølge Reuters som en af de første institutionelle investorer aggressive opkøb af bitcoin i 2014, og solgte herefter hele sin beholdning med fortjeneste på omkring 1,8 milliarder dollar, før markedet krakkede i 2022.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S