Her er de mest populære webshops i Danmark

Ud af de fem mest populære webshops blandt de danske forbrugere, finder vi kun en enkelt dansk.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Udenlandske webbutikker er populære, når danskerne skal handle på nettet.

Det fremgår af Dansk Industris årlige analyse E-commerce Tracker. Undersøgelsen er gennemført i samarbejdet med Epinion blandt 6.279 forbrugere.

Det er i år det tyske Zalando, der indtager førstepladsen over de mest populære webbutikker blandt de danske forbrugere.

På andenpladsen finder vi dog også danske Matas, der er vokset med 0,5 procent sammenlignet med den samme liste fra i fjor, men samlet set er der kun blevet plads til fem danske virksomheder på listen.

For førte gang er den kinesiske e-handelsgigant Shein også med på listen, hvor vi ligeledes finder amerikanske Amazon samt svenske Boozst og H&M.

Sammenlignet med opgørelsen fra 2022 er Saxo, Elgiganten og Asos røget ud af listen, hvor de er blevet erstattet af Shein, Amazon og Nemlig.com.

De mest populære webshop i 2023:

1. Zalando - 6,1 procent
2. Matas - 2,4 procent
3. H&M - 1,5 procent
4. Boozt - 1,4 procent
5. Shein - 1,4 procent
6. Proshop - 1,2 procent
7. Nemlig.com - 1,1 procent
8. Magasin - 1,0 procent
9. Amazon - 1,0 procent
10. Coop - 0,9 procent

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen