Her er de mest populære webshops i Danmark

Ud af de fem mest populære webshops blandt de danske forbrugere, finder vi kun en enkelt dansk.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Udenlandske webbutikker er populære, når danskerne skal handle på nettet.

Det fremgår af Dansk Industris årlige analyse E-commerce Tracker. Undersøgelsen er gennemført i samarbejdet med Epinion blandt 6.279 forbrugere.

Det er i år det tyske Zalando, der indtager førstepladsen over de mest populære webbutikker blandt de danske forbrugere.

På andenpladsen finder vi dog også danske Matas, der er vokset med 0,5 procent sammenlignet med den samme liste fra i fjor, men samlet set er der kun blevet plads til fem danske virksomheder på listen.

For førte gang er den kinesiske e-handelsgigant Shein også med på listen, hvor vi ligeledes finder amerikanske Amazon samt svenske Boozst og H&M.

Sammenlignet med opgørelsen fra 2022 er Saxo, Elgiganten og Asos røget ud af listen, hvor de er blevet erstattet af Shein, Amazon og Nemlig.com.

De mest populære webshop i 2023:

1. Zalando - 6,1 procent
2. Matas - 2,4 procent
3. H&M - 1,5 procent
4. Boozt - 1,4 procent
5. Shein - 1,4 procent
6. Proshop - 1,2 procent
7. Nemlig.com - 1,1 procent
8. Magasin - 1,0 procent
9. Amazon - 1,0 procent
10. Coop - 0,9 procent

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S