Her er de mest populære webshops i Danmark

Ud af de fem mest populære webshops blandt de danske forbrugere, finder vi kun en enkelt dansk.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Udenlandske webbutikker er populære, når danskerne skal handle på nettet.

Det fremgår af Dansk Industris årlige analyse E-commerce Tracker. Undersøgelsen er gennemført i samarbejdet med Epinion blandt 6.279 forbrugere.

Det er i år det tyske Zalando, der indtager førstepladsen over de mest populære webbutikker blandt de danske forbrugere.

På andenpladsen finder vi dog også danske Matas, der er vokset med 0,5 procent sammenlignet med den samme liste fra i fjor, men samlet set er der kun blevet plads til fem danske virksomheder på listen.

For førte gang er den kinesiske e-handelsgigant Shein også med på listen, hvor vi ligeledes finder amerikanske Amazon samt svenske Boozst og H&M.

Sammenlignet med opgørelsen fra 2022 er Saxo, Elgiganten og Asos røget ud af listen, hvor de er blevet erstattet af Shein, Amazon og Nemlig.com.

De mest populære webshop i 2023:

1. Zalando - 6,1 procent
2. Matas - 2,4 procent
3. H&M - 1,5 procent
4. Boozt - 1,4 procent
5. Shein - 1,4 procent
6. Proshop - 1,2 procent
7. Nemlig.com - 1,1 procent
8. Magasin - 1,0 procent
9. Amazon - 1,0 procent
10. Coop - 0,9 procent

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job