Warhammer 40.000 på vej til streaming og lærred

Amazon har købt rettighederne til live-action udgaven af det populære figurspil og hyret Hollywood-skuespiller og kendt übernørd Henry Cavill som ankermand.

Artikel top billede

Warhammer 40.000 er kendt for enorme krigsmaskiner, tårnhøje Ultramarines med bannere og velvoksne flammekastere samt for det opløftende og livsglade slogan ”In the grim darkness of the far future, there is only war!”

Samtidig er velkendt, at den mest snorlige vej til livslang fattigdom – måske lige bortset fra onlinepoker eller et ambitiøst stofmisbrug – er at kaste sig over krigsspillet af samme navn med de mange flotte, detaljerede og rasende kostbare figurer.

Warhammer 40.000 har for længst ekspanderet til bogverdenen og computerspil, men nu kommer krigen altså også som live-action i film- og/eller serieformat.

Sidst i 2022 offentliggjorde brandets ejer – Games Workshop – at man forhandlede med Amazon Studios om salg af film- og streamingrettighederne, og for kort tid siden bekræftede de at forhandlingerne var afsluttet og handlen i hus.

Sideløbende er Hollywoodstjernen Henry Cavill (The Witcher, Man of Steel m.m.) bekræftet som executive producer og formentlig også hovedrolleindehaver.

Hvilket er ganske passende taget i betragtning, at Cavill i årevis har været åben omkring sin kærlighed til praktisk taget alle dele af det, man kærligt kan betegne som geekculture.

Herunder blandt andet spil som Skyrim og World of Warcraft, Warhammer 40.000, figurmaling og såmænd også selvbyg af gamer-pc’er.

Meget mere vides ikke lige nu om projektet lige nu, men Games Workshop har selv meldt ud at der godt kan gå to-tre år før publikum kan regne med at se den første serie eller biografilm.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job