Crayon Danmark rammer for første gang to milliarder kroner i omsætning: Er blevet fordoblet på tre år

Crayon slår rekord i Danmark med en ny milepæl i forhold til omsætning. En bred produktportefølje gav fremgang.

Artikel top billede

Verdenssituationen var hård i 2023 med inflation, energikrise og krig.

Alligevel har flere it-virksomheder leveret stærke regnskaber, og Crayon er en af disse.

Crayons danske forretning omsatte i 2023 for 2,1 milliarder kroner. Det har derved kun taget tre år at fordoble omsætningen, siden selskabet rundede en milliard i omsætning, hvilket skete i 2020.

”Vores mest populære bestsellere i 2023 var cloud- og softwareoptimeringstjenester, licensstyringstjenester, kontraktforhandlingstjenester, FinOps-tjenester samt data-, BI- og AI-tjenester, der gør det muligt for vores kunder at øge deres ROI på standard cloud- og softwarekøb og -implementering.”

Sådan skriver CEO for Crayon Danmark, Allan Jakobsen, i en meddelelse om nøgletallene og fortsætter:

”Vores indirekte forretning, hvor vi understøtter ISV'er, partnere samt cloud- og hostingpartnere, fortsatte med at vokse, og vi oplevede en kontinuerlig vækst i forbruget af tjenester i skyen på tværs af alle vores segmenter, hvilket gav næring til væksten i Crayon som følge heraf.”

Han forventer fortsat i den kommende tid og glæder sig til at se, hvordan Microsoft Copilot kommer til at påvirke markedet i fremtiden.

”Vi har aldrig før set så stor interesse for en produktlancering som med Microsoft Copilot. Denne interesse vil først stige nu, hvor alle virksomheder har mulighed for at tage den nye software i brug, og vi forventer stor interesse i hele 2024,” skriver han.

Bruttoresultatet endte for 2023 på 174 millioner kroner.

Crayon er en norsk børsnoteret koncern med over 4.000 ansatte. Selskabet er partner inden for en bred række af softwaregiganter heriblandt Microsoft, AWS, Google Cloud, Adobe, Citrix, IBM og mange flere.

Selskabet er også kendt for at levere konsulentydelser, hvor kunders it- og cloudforbrug bliver gennemgået med henblik på besparelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job