Apple på trapperne med stor AI-plan: "Ingen computer på markedet er i dag bedre egnet til AI end en Mac"

Apple er i gang med at formulere sin store AI-plan, som vil se dagens lys senere på året. Selskabet er i gang med at ‘investere markant’ i området.

Artikel top billede

(Foto: Giorgio Trovato/Unsplash)

Apple er en del bagefter sine store konkurrenter som især Microsoft og Google i udrulningen af AI.

Men inden længe kommer der til at ske noget. Apple vil nemlig senere på året løfte sløret for sine planer på AI-området, og det bliver stort.

“Vi ser et enormt potentiale for generativ AI, og vi investerer for tiden massivt i området,” lød det i aftes fra selskabets topchef Tim Cook, da Apple afviklede sin årlige generalforsamling for investorerne.

Tim Cook sagde, at Apple senere på året vil præsentere sine planer for, hvordan selskabet aktivt vil kunne udnytte AI.

“AI vil kunne frigøre transformative muligheder for brugerne inden for produktivitet, problemløsning og meget andet,” sagde Tim Cook.

Ikke mindst Microsoft er for tiden langt fremme med integreringen af AI i selskabets løsninger - ikke mindst med den nye CoPilot-funktion, som allerede er ved at blive rullet ud i en række af selskabets hovedprodukter.

Apple er dog ikke så langt bagefter, som man måske skulle tro. I hvert fald pegede Tim Cook på, at AI allerede anvendes under motorhjelmen i en række af Apples produkter.

Det har tidligere været fremme, at Apple pønser på at integrere AI på en måde, så det bliver meget nemmere at søge data lagret på en Apple-enhed.

“Enhver Mac, der kører på Apple-silicium, er en ekstraordinært kapabel AI-maskine. Faktisk er ingen computer på markedet i dag bedre egnet til AI,” lyder det fra Tim Cook.

Generalforsamlingen nedstemte iøvrigt et forslag fra en amerikansk pensionskasse om, at Apple skulle fremlægge flere oplysninger om, hvordan selskabet i dag anvender AI i sin forretning samt sine etiske retningslinier for AI.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics