Apple på trapperne med stor AI-plan: "Ingen computer på markedet er i dag bedre egnet til AI end en Mac"

Apple er i gang med at formulere sin store AI-plan, som vil se dagens lys senere på året. Selskabet er i gang med at ‘investere markant’ i området.

Artikel top billede

(Foto: Giorgio Trovato/Unsplash)

Apple er en del bagefter sine store konkurrenter som især Microsoft og Google i udrulningen af AI.

Men inden længe kommer der til at ske noget. Apple vil nemlig senere på året løfte sløret for sine planer på AI-området, og det bliver stort.

“Vi ser et enormt potentiale for generativ AI, og vi investerer for tiden massivt i området,” lød det i aftes fra selskabets topchef Tim Cook, da Apple afviklede sin årlige generalforsamling for investorerne.

Tim Cook sagde, at Apple senere på året vil præsentere sine planer for, hvordan selskabet aktivt vil kunne udnytte AI.

“AI vil kunne frigøre transformative muligheder for brugerne inden for produktivitet, problemløsning og meget andet,” sagde Tim Cook.

Ikke mindst Microsoft er for tiden langt fremme med integreringen af AI i selskabets løsninger - ikke mindst med den nye CoPilot-funktion, som allerede er ved at blive rullet ud i en række af selskabets hovedprodukter.

Apple er dog ikke så langt bagefter, som man måske skulle tro. I hvert fald pegede Tim Cook på, at AI allerede anvendes under motorhjelmen i en række af Apples produkter.

Det har tidligere været fremme, at Apple pønser på at integrere AI på en måde, så det bliver meget nemmere at søge data lagret på en Apple-enhed.

“Enhver Mac, der kører på Apple-silicium, er en ekstraordinært kapabel AI-maskine. Faktisk er ingen computer på markedet i dag bedre egnet til AI,” lyder det fra Tim Cook.

Generalforsamlingen nedstemte iøvrigt et forslag fra en amerikansk pensionskasse om, at Apple skulle fremlægge flere oplysninger om, hvordan selskabet i dag anvender AI i sin forretning samt sine etiske retningslinier for AI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect