Google ændrer sine søgefunktioner: Sådan kommer det til at se ud

Googles søgefunktion får nyt udseende og nye funktioner med mere detaljerede resultater. Se nyhederne her.

Artikel top billede

De fleste danskere anvender jævnligt Google til at fremsøge indhold på internettet, og på den måde er vi faktisk som næsten alle andre.

Google er nemlig den ubetinget mest anvendte søgemaskine i vores del af verden og i sig selv Danmarks nok mest besøgte website.

Nu får Google nyt udseende og en række nye funktioner, som vi alle skal til at vænne os til.

Det sker som en direkte konsekvens af den nye europæiske Digital Markets Act, der træder i kraft i denne uge og som tvinger de store tech-selskaber som Google til at ikke at nedprioritere data og lignende fra andre selskabers services til fordel selskabets egne tjenester.

Googel løftede i januar sløret for en række ændringer som følge heraf.

Og nu er selskabet altså klar med en mere detaljeret oversigt over, hvordan søgninger på Google fremover kommer til at fungere og se ud med det, som selskabet i en blogpost præsenterer som ‘new search experiences in EEA.’

Google peger her blandt andet på, at eksempelvis en søgning på ‘Hoteller nær mig’ fremover vil føre til langt mere detaljerede og opdelte søgeresultater.

Det sker blandt andet med henblik på at ‘forbedre synligheden af økosystemets deltagere (aggregatorer, leverandører og forretninger) på selve søgesiden,’ lyder det fra Google.

Ifølge Google betyder ændringerne, at aggregatorerne - altså selskaber, der samler data - vil få mere trafik fra Google, mens hoteller, flyselskaber, e-butikker, restauranter og lignende vil få mindre.

Alternativ betaling

Google åbner desuden for, at app-udviklerne fremover vil kunne anvende alternative betalings-systemer på deres apps, som altså ikke vil være bundet til Googles betalings-løsninger.

Du kan læse mere om de nye funktioner hos Google her: New search experiences in EEA.

Du kan læse om de ændringer, som Google varslede i januar her:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job