Google ændrer sine søgefunktioner: Sådan kommer det til at se ud

Googles søgefunktion får nyt udseende og nye funktioner med mere detaljerede resultater. Se nyhederne her.

Artikel top billede

De fleste danskere anvender jævnligt Google til at fremsøge indhold på internettet, og på den måde er vi faktisk som næsten alle andre.

Google er nemlig den ubetinget mest anvendte søgemaskine i vores del af verden og i sig selv Danmarks nok mest besøgte website.

Nu får Google nyt udseende og en række nye funktioner, som vi alle skal til at vænne os til.

Det sker som en direkte konsekvens af den nye europæiske Digital Markets Act, der træder i kraft i denne uge og som tvinger de store tech-selskaber som Google til at ikke at nedprioritere data og lignende fra andre selskabers services til fordel selskabets egne tjenester.

Googel løftede i januar sløret for en række ændringer som følge heraf.

Og nu er selskabet altså klar med en mere detaljeret oversigt over, hvordan søgninger på Google fremover kommer til at fungere og se ud med det, som selskabet i en blogpost præsenterer som ‘new search experiences in EEA.’

Google peger her blandt andet på, at eksempelvis en søgning på ‘Hoteller nær mig’ fremover vil føre til langt mere detaljerede og opdelte søgeresultater.

Det sker blandt andet med henblik på at ‘forbedre synligheden af økosystemets deltagere (aggregatorer, leverandører og forretninger) på selve søgesiden,’ lyder det fra Google.

Ifølge Google betyder ændringerne, at aggregatorerne - altså selskaber, der samler data - vil få mere trafik fra Google, mens hoteller, flyselskaber, e-butikker, restauranter og lignende vil få mindre.

Alternativ betaling

Google åbner desuden for, at app-udviklerne fremover vil kunne anvende alternative betalings-systemer på deres apps, som altså ikke vil være bundet til Googles betalings-løsninger.

Du kan læse mere om de nye funktioner hos Google her: New search experiences in EEA.

Du kan læse om de ændringer, som Google varslede i januar her:

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S