Google ændrer sine søgefunktioner: Sådan kommer det til at se ud

Googles søgefunktion får nyt udseende og nye funktioner med mere detaljerede resultater. Se nyhederne her.

Artikel top billede

De fleste danskere anvender jævnligt Google til at fremsøge indhold på internettet, og på den måde er vi faktisk som næsten alle andre.

Google er nemlig den ubetinget mest anvendte søgemaskine i vores del af verden og i sig selv Danmarks nok mest besøgte website.

Nu får Google nyt udseende og en række nye funktioner, som vi alle skal til at vænne os til.

Det sker som en direkte konsekvens af den nye europæiske Digital Markets Act, der træder i kraft i denne uge og som tvinger de store tech-selskaber som Google til at ikke at nedprioritere data og lignende fra andre selskabers services til fordel selskabets egne tjenester.

Googel løftede i januar sløret for en række ændringer som følge heraf.

Og nu er selskabet altså klar med en mere detaljeret oversigt over, hvordan søgninger på Google fremover kommer til at fungere og se ud med det, som selskabet i en blogpost præsenterer som ‘new search experiences in EEA.’

Google peger her blandt andet på, at eksempelvis en søgning på ‘Hoteller nær mig’ fremover vil føre til langt mere detaljerede og opdelte søgeresultater.

Det sker blandt andet med henblik på at ‘forbedre synligheden af økosystemets deltagere (aggregatorer, leverandører og forretninger) på selve søgesiden,’ lyder det fra Google.

Ifølge Google betyder ændringerne, at aggregatorerne - altså selskaber, der samler data - vil få mere trafik fra Google, mens hoteller, flyselskaber, e-butikker, restauranter og lignende vil få mindre.

Alternativ betaling

Google åbner desuden for, at app-udviklerne fremover vil kunne anvende alternative betalings-systemer på deres apps, som altså ikke vil være bundet til Googles betalings-løsninger.

Du kan læse mere om de nye funktioner hos Google her: New search experiences in EEA.

Du kan læse om de ændringer, som Google varslede i januar her:

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S