Amerikansk kapitalfond opgiver at købe Elgiganten - kinesisk tech-gigant er interesseret

USA melder sig nu ud af kampen om at købe Elgigantens britiske ejer, Currys. Kinesiske JD.com er fortsat i forhandlinger om at overtage Nordens største sælger af forbrugerelektronik.

Artikel top billede

(Foto: Elgiganten PR-foto: © 2019 Jens Panduro / PANDURO JENS)

Den amerikanske investeringsselskab Elliott har opgivet sit forsøg på at overtage den britiske varehuskæde Currys plc., der blandt andet ejer Elgiganten.

Elliott melder i dag, mandag, at de "ikke er i stand til at afgive et forbedret tilbud på Currys på baggrund af de offentlige oplysninger, de har til rådighed".

De tilføjer: "Elliott bekræfter derfor, at de ikke har til hensigt at afgive et tilbud på Currys.”

Det skriver The Telegraph, der i sidste måned afslørede, at det kinesiske online shopping-imperium JD.com også er i forhandlinger om at overtage Currys og dermed også Nordens største forhandler af forbrugerelektronik, Elgiganten.

Ifølge The Telegraph har repræsentanter for JD.com haft samtaler med Currys de seneste uger, men "det kinesiske svar på Amazon" – som nogle kalder JD.com – har endnu ikke afgivet et offentligt tilbud.

Aktiefald og to afvisninger

Da det kom frem i at både Eliott og JD.com var interesseret i Currys, steg aktien med hele 32 procent.

Men i dag, hvor Eliott har meddelt at de ikke længere er interesserede Elgiganten-ejeren, falder aktien tilbage 11 procent.

Elliott har da ellers gjort et ihærdigt forsøg. Første bud, som faldt 16. februar, lød på 6,1 milliarder kroner - 62,90 pence per Currys-aktie.

Omkring ti dage senere hævede Elliott budet med en halv milliard kroner til 6,6 milliarder kroner – 67 pence per Currys-aktie.

En række analytikere har ifølge The Telegraph sagt, at det er usandsynligt, at Currys vil acceptere et bud på under 80 pence per aktie. Det vil i så fald værdisætte Currys til 7,8 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S