Amerikansk kapitalfond opgiver at købe Elgiganten - kinesisk tech-gigant er interesseret

USA melder sig nu ud af kampen om at købe Elgigantens britiske ejer, Currys. Kinesiske JD.com er fortsat i forhandlinger om at overtage Nordens største sælger af forbrugerelektronik.

Artikel top billede

(Foto: Elgiganten PR-foto: © 2019 Jens Panduro / PANDURO JENS)

Den amerikanske investeringsselskab Elliott har opgivet sit forsøg på at overtage den britiske varehuskæde Currys plc., der blandt andet ejer Elgiganten.

Elliott melder i dag, mandag, at de "ikke er i stand til at afgive et forbedret tilbud på Currys på baggrund af de offentlige oplysninger, de har til rådighed".

De tilføjer: "Elliott bekræfter derfor, at de ikke har til hensigt at afgive et tilbud på Currys.”

Det skriver The Telegraph, der i sidste måned afslørede, at det kinesiske online shopping-imperium JD.com også er i forhandlinger om at overtage Currys og dermed også Nordens største forhandler af forbrugerelektronik, Elgiganten.

Ifølge The Telegraph har repræsentanter for JD.com haft samtaler med Currys de seneste uger, men "det kinesiske svar på Amazon" – som nogle kalder JD.com – har endnu ikke afgivet et offentligt tilbud.

Aktiefald og to afvisninger

Da det kom frem i at både Eliott og JD.com var interesseret i Currys, steg aktien med hele 32 procent.

Men i dag, hvor Eliott har meddelt at de ikke længere er interesserede Elgiganten-ejeren, falder aktien tilbage 11 procent.

Elliott har da ellers gjort et ihærdigt forsøg. Første bud, som faldt 16. februar, lød på 6,1 milliarder kroner - 62,90 pence per Currys-aktie.

Omkring ti dage senere hævede Elliott budet med en halv milliard kroner til 6,6 milliarder kroner – 67 pence per Currys-aktie.

En række analytikere har ifølge The Telegraph sagt, at det er usandsynligt, at Currys vil acceptere et bud på under 80 pence per aktie. Det vil i så fald værdisætte Currys til 7,8 milliarder kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S