Amerikansk kapitalfond opgiver at købe Elgiganten - kinesisk tech-gigant er interesseret

USA melder sig nu ud af kampen om at købe Elgigantens britiske ejer, Currys. Kinesiske JD.com er fortsat i forhandlinger om at overtage Nordens største sælger af forbrugerelektronik.

Artikel top billede

(Foto: Elgiganten PR-foto: © 2019 Jens Panduro / PANDURO JENS)

Den amerikanske investeringsselskab Elliott har opgivet sit forsøg på at overtage den britiske varehuskæde Currys plc., der blandt andet ejer Elgiganten.

Elliott melder i dag, mandag, at de "ikke er i stand til at afgive et forbedret tilbud på Currys på baggrund af de offentlige oplysninger, de har til rådighed".

De tilføjer: "Elliott bekræfter derfor, at de ikke har til hensigt at afgive et tilbud på Currys.”

Det skriver The Telegraph, der i sidste måned afslørede, at det kinesiske online shopping-imperium JD.com også er i forhandlinger om at overtage Currys og dermed også Nordens største forhandler af forbrugerelektronik, Elgiganten.

Ifølge The Telegraph har repræsentanter for JD.com haft samtaler med Currys de seneste uger, men "det kinesiske svar på Amazon" – som nogle kalder JD.com – har endnu ikke afgivet et offentligt tilbud.

Aktiefald og to afvisninger

Da det kom frem i at både Eliott og JD.com var interesseret i Currys, steg aktien med hele 32 procent.

Men i dag, hvor Eliott har meddelt at de ikke længere er interesserede Elgiganten-ejeren, falder aktien tilbage 11 procent.

Elliott har da ellers gjort et ihærdigt forsøg. Første bud, som faldt 16. februar, lød på 6,1 milliarder kroner - 62,90 pence per Currys-aktie.

Omkring ti dage senere hævede Elliott budet med en halv milliard kroner til 6,6 milliarder kroner – 67 pence per Currys-aktie.

En række analytikere har ifølge The Telegraph sagt, at det er usandsynligt, at Currys vil acceptere et bud på under 80 pence per aktie. Det vil i så fald værdisætte Currys til 7,8 milliarder kroner.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS