Amerikansk kapitalfond opgiver at købe Elgiganten - kinesisk tech-gigant er interesseret

USA melder sig nu ud af kampen om at købe Elgigantens britiske ejer, Currys. Kinesiske JD.com er fortsat i forhandlinger om at overtage Nordens største sælger af forbrugerelektronik.

Artikel top billede

(Foto: Elgiganten PR-foto: © 2019 Jens Panduro / PANDURO JENS)

Den amerikanske investeringsselskab Elliott har opgivet sit forsøg på at overtage den britiske varehuskæde Currys plc., der blandt andet ejer Elgiganten.

Elliott melder i dag, mandag, at de "ikke er i stand til at afgive et forbedret tilbud på Currys på baggrund af de offentlige oplysninger, de har til rådighed".

De tilføjer: "Elliott bekræfter derfor, at de ikke har til hensigt at afgive et tilbud på Currys.”

Det skriver The Telegraph, der i sidste måned afslørede, at det kinesiske online shopping-imperium JD.com også er i forhandlinger om at overtage Currys og dermed også Nordens største forhandler af forbrugerelektronik, Elgiganten.

Ifølge The Telegraph har repræsentanter for JD.com haft samtaler med Currys de seneste uger, men "det kinesiske svar på Amazon" – som nogle kalder JD.com – har endnu ikke afgivet et offentligt tilbud.

Aktiefald og to afvisninger

Da det kom frem i at både Eliott og JD.com var interesseret i Currys, steg aktien med hele 32 procent.

Men i dag, hvor Eliott har meddelt at de ikke længere er interesserede Elgiganten-ejeren, falder aktien tilbage 11 procent.

Elliott har da ellers gjort et ihærdigt forsøg. Første bud, som faldt 16. februar, lød på 6,1 milliarder kroner - 62,90 pence per Currys-aktie.

Omkring ti dage senere hævede Elliott budet med en halv milliard kroner til 6,6 milliarder kroner – 67 pence per Currys-aktie.

En række analytikere har ifølge The Telegraph sagt, at det er usandsynligt, at Currys vil acceptere et bud på under 80 pence per aktie. Det vil i så fald værdisætte Currys til 7,8 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job