Telegram med blot 50 ansatte runder nu 900 millioner brugere - selskabet ejes af denne 39-årige russer

Den Dubai-baserede sociale tjeneste Telegram runder 900 millioner brugere og skovler penge ind, fortæller ejer Pavel Durov, som overvejer at børsnotere selskabet.

Artikel top billede

Den sociale tjeneste Telegram har i de senere år for alvor fået et gennembrud -trukket af ikke mindst solid brugertilstrømning i Østeuropa.

Selskabet har nu rundet 900 millioner brugere og er tæt på på at blive profitabelt, fortæller Telegram-stifter og enejer, russiske Pavel Valeryevich Durov, i et stort - og sjældent - interview med Financial Times.

Han gav sit sidste offentlige interview i 2017, og Telegram med hovedkvarter og adresse i Dubai er generelt meget sparsommelig med oplysninger om selskabet.

Pavel Durov fortæller til avisen, at selskabet omsætter for ‘hundreder af millioner af dollar’ efter, at der blev indført annoncer og premium-abonnementer for et par år siden.

“Vi håber at blive profitable fra næste år - måske vil det ske i år,” siger Pavel Durov til Financial Times.

Han fortæller, at Telegram i 2021 havde omkring 500 millioner brugere - og i dag altså har næsten det dobbelte.

Ifølge Pavel Durov er selskabet blevet værdisat til mere end 30 milliarder dollar af kapitalfonde, som har været interesserede i at købe op af selskabet.

Dette har han dog afvist. For han vil meget hellere føre Telegram frem mod en børsnotering, som ifølge ham i langt højere grad vil “demokratisere adgangen til Telegrams værdi.”

Telegram har blot omkring 50 medarbejdere, og den meget lidt modererede tjeneste er ifølge Financial Times blevet kritiseret for at være hjemsted for både terrorister, kriminelle og ekstremister og en del misinformation.

Desuden mener visse kritikere, at Kreml har en vis kontrol over Telegram, hvilket Pavel Durov dog afviser.

Han er blevet kaldt for ‘Ruslands Mark Zuckerberg’ og stod blandt andet bag Ruslands mest populære sociale tjeneste, VKontakte, som han etablerede i 2007.

Han stiftede Telegram i 2013 sammen med sin bror og flygtede fra Rusland i 2014 efter, at han afviste at dele ukraineres data fra VKontakte med de russiske myndigheder.

Han har siden solgt alle sine ejerandele af VKontakte til oligarker, der støtter Putin. Det fik han ifølge Financial Times 30 millioner dollar for.

Når det gælder sociale tjenester, er volumen nøglen til at skabe forretning.

I den sammenhæng er Telegram med sine nu 900 millioner ved at være godt med. Til sammenligning har WhatsApp for eksempel 1,8 milliarder månedlige brugere, mens krypterede Signal har omkring 30 millioner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S