Dansk psykolog overvejer at forlade Metas ekspertgruppe: De lytter ikke til eksperterne

Den danske psykolog Lotte Rubæk er begyndt at genoverveje sit engagement i Metas globale ekspertgruppe for selvskade, spiseforstyrrelser og selvmord. "Jeg har fundet ud af, hvor lidt der bliver lyttet til eksperterne," lyder det fra psykologen.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Efter mere en tre år i Metas rådgivende organ, overvejer Lotte Rubæk, som er psykolog og leder af 'Team Selvskade' i Region Hovedstaden, om hun fortsat være en del af den globale ekspertgruppe for selvskade, spiseforstyrrelser og selvmord.

Det sker, fordi hun er blevet i tvivl om Metas interesse i at lytte til eksperternes råd, og fordi hun mener, at det ikke har været muligt at hive tech-giganten tilstrækkelig langt i den rigtige retning.

Ifølge hende vil hun ikke være medlem af en gruppe, der ikke skaber reel forandring og kun er til for syns skyld.

Det fortæller hun til DR.

Skadeligt indhold

Kommentarerne falder, efter en Epinions-undersøgelse har vist, at tre ud af fire børn mellem ni og 14 år har set indhold på nettet, der blandt andet indeholder død, vold og andet ubehageligt indhold.

Ifølge psykologen er hendes og andre af eksperternes råd ikke tilstrækkeligt blevet vægtet, og selv om der er sket nogle små stramninger, der blandt andet har begrænset nogle få hashtags, så er det ifølge psykologen ikke nok.

"Jeg har fundet ud af, hvor lidt der bliver lyttet til eksperterne," siger Lotte Rubæk til mediet.

Det skadelige indhold er ifølge hende fortsat alt for almindelig på Metas platforme.

Derfor foreslår Lotte Rubæk mere åbenhed om algoritmer, bøder for ikke at fjerne skadeligt indhold og effektive aldersverifikationer.

Meta har ikke ønsket at kommentere på Rubæks kritik, men hævder, at selskabet gør alt for at fjerne skadeligt indhold og prioriterer børn og unges sikkerhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job