Dansk psykolog overvejer at forlade Metas ekspertgruppe: De lytter ikke til eksperterne

Den danske psykolog Lotte Rubæk er begyndt at genoverveje sit engagement i Metas globale ekspertgruppe for selvskade, spiseforstyrrelser og selvmord. "Jeg har fundet ud af, hvor lidt der bliver lyttet til eksperterne," lyder det fra psykologen.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Efter mere en tre år i Metas rådgivende organ, overvejer Lotte Rubæk, som er psykolog og leder af 'Team Selvskade' i Region Hovedstaden, om hun fortsat være en del af den globale ekspertgruppe for selvskade, spiseforstyrrelser og selvmord.

Det sker, fordi hun er blevet i tvivl om Metas interesse i at lytte til eksperternes råd, og fordi hun mener, at det ikke har været muligt at hive tech-giganten tilstrækkelig langt i den rigtige retning.

Ifølge hende vil hun ikke være medlem af en gruppe, der ikke skaber reel forandring og kun er til for syns skyld.

Det fortæller hun til DR.

Skadeligt indhold

Kommentarerne falder, efter en Epinions-undersøgelse har vist, at tre ud af fire børn mellem ni og 14 år har set indhold på nettet, der blandt andet indeholder død, vold og andet ubehageligt indhold.

Ifølge psykologen er hendes og andre af eksperternes råd ikke tilstrækkeligt blevet vægtet, og selv om der er sket nogle små stramninger, der blandt andet har begrænset nogle få hashtags, så er det ifølge psykologen ikke nok.

"Jeg har fundet ud af, hvor lidt der bliver lyttet til eksperterne," siger Lotte Rubæk til mediet.

Det skadelige indhold er ifølge hende fortsat alt for almindelig på Metas platforme.

Derfor foreslår Lotte Rubæk mere åbenhed om algoritmer, bøder for ikke at fjerne skadeligt indhold og effektive aldersverifikationer.

Meta har ikke ønsket at kommentere på Rubæks kritik, men hævder, at selskabet gør alt for at fjerne skadeligt indhold og prioriterer børn og unges sikkerhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S