Dansk psykolog overvejer at forlade Metas ekspertgruppe: De lytter ikke til eksperterne

Den danske psykolog Lotte Rubæk er begyndt at genoverveje sit engagement i Metas globale ekspertgruppe for selvskade, spiseforstyrrelser og selvmord. "Jeg har fundet ud af, hvor lidt der bliver lyttet til eksperterne," lyder det fra psykologen.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Efter mere en tre år i Metas rådgivende organ, overvejer Lotte Rubæk, som er psykolog og leder af 'Team Selvskade' i Region Hovedstaden, om hun fortsat være en del af den globale ekspertgruppe for selvskade, spiseforstyrrelser og selvmord.

Det sker, fordi hun er blevet i tvivl om Metas interesse i at lytte til eksperternes råd, og fordi hun mener, at det ikke har været muligt at hive tech-giganten tilstrækkelig langt i den rigtige retning.

Ifølge hende vil hun ikke være medlem af en gruppe, der ikke skaber reel forandring og kun er til for syns skyld.

Det fortæller hun til DR.

Skadeligt indhold

Kommentarerne falder, efter en Epinions-undersøgelse har vist, at tre ud af fire børn mellem ni og 14 år har set indhold på nettet, der blandt andet indeholder død, vold og andet ubehageligt indhold.

Ifølge psykologen er hendes og andre af eksperternes råd ikke tilstrækkeligt blevet vægtet, og selv om der er sket nogle små stramninger, der blandt andet har begrænset nogle få hashtags, så er det ifølge psykologen ikke nok.

"Jeg har fundet ud af, hvor lidt der bliver lyttet til eksperterne," siger Lotte Rubæk til mediet.

Det skadelige indhold er ifølge hende fortsat alt for almindelig på Metas platforme.

Derfor foreslår Lotte Rubæk mere åbenhed om algoritmer, bøder for ikke at fjerne skadeligt indhold og effektive aldersverifikationer.

Meta har ikke ønsket at kommentere på Rubæks kritik, men hævder, at selskabet gør alt for at fjerne skadeligt indhold og prioriterer børn og unges sikkerhed.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job