Fænomenale ssd-hastigheder i sigte: Derfor er PCI-e 7.0 så ekstrem

En ny standard for lagerenheder, grafikkort og andre udvidelseskort er på trapperne. Se, hvad du kan forvente af PCI-e 7.0.

Artikel top billede

Det kan godt være, at nyere PCI-e standarder såsom PCI-e 4.0 og 5.0 har været længe om at vinde indpas, men det tegner til, at der ikke er længe til at både version 6.0 og 7.0 bliver klar.

Den udvikling vil bane vej for forrygende hastigheder, særligt når det gælder overførslen fra ssd-lager, som altså står overfor monumentale opdateringer med PCI-e 7.0.

Det noterer Computerworlds søstermedie PCWorld.

PCI-e 7.0 vil tillade overførselshastigheder på intet mindre end 512 gigabyte per sekund – nok til at læse et helt terabyte drev på under to sekunder, hvis ssd-drevet ellers kan følge med. En firedobling i forhold til de max-hastigheder, som PCI-e 5.0 i dag tillader.

Brancheforeningen bag, PCI-SIG, lægger nu sidste hånd på version 0.7 standarden, som forventes at blive udgangspunktet til den endegyldig version.

Denne står til at blive offentliggjort en gang i 2025.

Netmediet Anandtech påpeger her, at der kan gå et par år, fra standarden er klar, til de første understøttende enheder ryger i handlen.

Med de ekstreme hastigheder, baner teknologien vejen for ’data-intensive’ markeder, hvor opgaver såsom 800G kablet Ethernet, AI/ML regneopgaver, hyper-scale datalagring, kvante-computing og cloud-opgaver kan adresseres.

Inden PCI-e 7.0 udkommer, skulle de allerførste PCI-e 6.0 enheder lande på markedet i dette kvartal.

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S