Fænomenale ssd-hastigheder i sigte: Derfor er PCI-e 7.0 så ekstrem

En ny standard for lagerenheder, grafikkort og andre udvidelseskort er på trapperne. Se, hvad du kan forvente af PCI-e 7.0.

Artikel top billede

Det kan godt være, at nyere PCI-e standarder såsom PCI-e 4.0 og 5.0 har været længe om at vinde indpas, men det tegner til, at der ikke er længe til at både version 6.0 og 7.0 bliver klar.

Den udvikling vil bane vej for forrygende hastigheder, særligt når det gælder overførslen fra ssd-lager, som altså står overfor monumentale opdateringer med PCI-e 7.0.

Det noterer Computerworlds søstermedie PCWorld.

PCI-e 7.0 vil tillade overførselshastigheder på intet mindre end 512 gigabyte per sekund – nok til at læse et helt terabyte drev på under to sekunder, hvis ssd-drevet ellers kan følge med. En firedobling i forhold til de max-hastigheder, som PCI-e 5.0 i dag tillader.

Brancheforeningen bag, PCI-SIG, lægger nu sidste hånd på version 0.7 standarden, som forventes at blive udgangspunktet til den endegyldig version.

Denne står til at blive offentliggjort en gang i 2025.

Netmediet Anandtech påpeger her, at der kan gå et par år, fra standarden er klar, til de første understøttende enheder ryger i handlen.

Med de ekstreme hastigheder, baner teknologien vejen for ’data-intensive’ markeder, hvor opgaver såsom 800G kablet Ethernet, AI/ML regneopgaver, hyper-scale datalagring, kvante-computing og cloud-opgaver kan adresseres.

Inden PCI-e 7.0 udkommer, skulle de allerførste PCI-e 6.0 enheder lande på markedet i dette kvartal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS