Test: Sennheiser kæler for dine ører med et brag af et sæt hovedtelefoner

Sennheisers nye Momentum True Wireless 4 er et studie i underspillet luksus, hvor det er brugeroplevelsen, der er i centrum. Alt fra pasform over teknologi til lydkvalitet spiller bare!

Artikel top billede

Designet er klassisk underspillet i det nye Sennheiser sæt, der på mange måder sætter standarden for in-ear teknologi lige nu. (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

Nogle produkter gør opmærksom på sig selv via larmende pang-farver eller andre kosmetiske tricks..

Helt omvendt forholder det sig med Sennheiser og selskabets fjerde version af deres in-ear model, Momentum True Wireless.

For alt til indpakningen over udformning, pasform og ikke mindst lyd er der kælet for - på subtil vis.

Indbygget membran giver perfekt pasform

Selvom der er tale om plast, ligner overfladen af de mellemstore in-ear hovedtelefoner, mere om en titaniums legering.

De er firkantede udenpå og meget lette at nappe med fingrene i etuiet – en disciplin hvor mange andre ellers driller.

Telefonen sidder tæt i øret, men på en behagelig og ikke klaustrofobisk måde. De stikker lidt ud af øret, men opleves mindre, end de reelt er.

Der er en lille membran, der lukker af i øregangen og selvom det lyder ubehageligt, er det præcis den finte, der gør, at de sidder behageligt.

Det betyder, at selve øresneglen længere inde i øret sidder meget præcist og ikke kan vippe. Den er fikseret, da membranen holder det hele på plads.

Du kan sagtens bevæge dig omkring med dem på og endda tage på en løbetur. Til decideret træning findes der dog bedre modeller derude.

De kan dog godt tåle lidt sved – måske meget godt, når nu prisen lyder på 2.299 kroner, og der måske ikke er budget til at have et ekstra trænings-sæt ud over Wireless 4.

Hovedformålet med dem er dog tydeligvis hverdagsbrug med fokus på lyd og komfort.

Bluetooth med overbygning

Her diskes op med adaptiv støj-reduktion, som er tunet til at være mere nænsom overfor musikmaterialet end at være effektiv. Dette fungerer dog alt andet lige meget godt.

Opkald håndteres også fint, da har god evne til at holde baggrundslyde ude. Dog er der bedre konkurrenter, hvis du er ude i et mindre blæsevejr.

Der, hvor de brillerer, er de fine EQ indstillinger, hvor du kan indstille lyden på meget detaljeret vis.

Det er vel at mærke uden at det påvirker lydkvaliteten generelt. Det er et endnu et punkt, hvor Sennheiser gør det bedre end mange konkurrenter.

Det er tydeligt, at hovedtelefonen er gearet til høj lydkvalitet og understøtter op til Bluetooth 5.4. Her er også Auracast og LE Audio, der kort fortalt er en avanceret teknologier under Bluetooth, der muliggør endnu bedre overførsel af hi-res lyd.

Sennheiser har gjort sit til, for at gøre dem til et sæt hovedtelefoner til entusiasten.

Batteritiden opgives til op til 30 timer, og selvom det er med alle sejl sat til, så kan de uden problemer holde til et par normale arbejdsdage.

En af de bedste i klassen

Med en high-end streaming tjeneste som Qobuz eller Tidal Hi-Fi er det tydeligt at høre, om du er målgruppen for dette sæt.

For lydkvaliteten er for kenderen, der sætter pris på et åben, præcist og naturtro lydbillede.

Alt for mange fabrikanter, har det med at skrue op for bas og andre imponator-effekter, der umiddelbart lyder godt, men bliver trættende i længden.

Her får du et soundtrack med en lækker bas, der er dyb og veldefineret, en rar og nærmest blød mellemtone. Detaljerne er stadig intakte, ligesom diskanten er veldefineret uden at være skarp.

Med andre ord hænger alt musikalsk godt sammen i det homogene lydbillede, der selv for ikke-kendere, tydeligt leverer høj kvalitet.

Så sættet er lækkert og på mange måder prisen værdig på grund af formfaktor og ydelse.

Selvom det er gearet til lyd-feinsmeckere giver Momentum True Wireless 4 meget kvalitet og teknologi for pengene. Derfor lander jeg på et flot 5-tal, der endda læner sig op ad det, i ComputerWorld sammenhæng, meget sjældne 6-tal.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura