Bog: Sådan undgår du, at din startup bliver en fiasko

Det er værdifuldt at fejle – men det skader ikke at lære af andres fejl, før man begår sine egne.

Artikel top billede

Alle iværksættere har uden tvivl det samme mål: Nemlig succes for deres nye virksomhed. Problemet er bare, at langt de fleste startups ender med at bukke under længe inden.

Den danske serie-iværksætter Kim Hvidkjær har både prøvet at opnå den massive succes og at kunne skrive millionær på sit visitkort – men han har også prøvet at miste det hele igen og at skulle starte forfra med nye virksomheder.

De erfaringer deler han gavmildt ud af i bogen ”How to F*ck up Your Startup” med undertitlen “The science of why 90% of companies fall – and how you can avoid it.”

Det er en letlæst og levende beretning fyldt med interessante anekdoter og røverhistorier, der tager læseren igennem en lang række emner, som enhver startup før eller siden skal håndtere.

Har man den rigtige forretningsmodel? Hvordan analyserer man sit potentielle marked på en måde, der faktisk giver værdi?

Hvordan tager man eksterne investorer ind uden at miste kontrollen, hvordan bygger man sin organisation – og hvordan kan man lykkes med at skalere sin virksomhed uden at brænde den af undervejs?

Det er blot få af de emner, som man med Kim Hvidkjærs bog kan blive klogere på.

How to F*ck up Your Startup fungerer især, fordi den tager udgangspunkt i den smertefulde læring, som forfatteren selv har opnået, ikke mindst i tech-verdenen.

Altså fordi den som en god håndbog viser faldgruberne og derefter kommer med gode tips og tricks til at undgå dem, før man falder i dem.

Hvis du overvejer at starte din egen virksomhed – eller er midt i en af startuppens uundgåelige bølger, der går op og ned – så er der noget at lære af bogen.

Kan læsningen af den så også garantere, at din virksomhed ikke bliver en del af de 90 procent, der bukker under? Næppe, men den giver dig i hvert fald et godt og underholdende udgangspunkt for at undgå det.

Bog: How to F*ck up Your Startup – the science of why 90% of companies fall – and how you can avoid it.

Forfatter: Kim Hvidkjær

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS