Bog: Sådan undgår du, at din startup bliver en fiasko

Det er værdifuldt at fejle – men det skader ikke at lære af andres fejl, før man begår sine egne.

Artikel top billede

Alle iværksættere har uden tvivl det samme mål: Nemlig succes for deres nye virksomhed. Problemet er bare, at langt de fleste startups ender med at bukke under længe inden.

Den danske serie-iværksætter Kim Hvidkjær har både prøvet at opnå den massive succes og at kunne skrive millionær på sit visitkort – men han har også prøvet at miste det hele igen og at skulle starte forfra med nye virksomheder.

De erfaringer deler han gavmildt ud af i bogen ”How to F*ck up Your Startup” med undertitlen “The science of why 90% of companies fall – and how you can avoid it.”

Det er en letlæst og levende beretning fyldt med interessante anekdoter og røverhistorier, der tager læseren igennem en lang række emner, som enhver startup før eller siden skal håndtere.

Har man den rigtige forretningsmodel? Hvordan analyserer man sit potentielle marked på en måde, der faktisk giver værdi?

Hvordan tager man eksterne investorer ind uden at miste kontrollen, hvordan bygger man sin organisation – og hvordan kan man lykkes med at skalere sin virksomhed uden at brænde den af undervejs?

Det er blot få af de emner, som man med Kim Hvidkjærs bog kan blive klogere på.

How to F*ck up Your Startup fungerer især, fordi den tager udgangspunkt i den smertefulde læring, som forfatteren selv har opnået, ikke mindst i tech-verdenen.

Altså fordi den som en god håndbog viser faldgruberne og derefter kommer med gode tips og tricks til at undgå dem, før man falder i dem.

Hvis du overvejer at starte din egen virksomhed – eller er midt i en af startuppens uundgåelige bølger, der går op og ned – så er der noget at lære af bogen.

Kan læsningen af den så også garantere, at din virksomhed ikke bliver en del af de 90 procent, der bukker under? Næppe, men den giver dig i hvert fald et godt og underholdende udgangspunkt for at undgå det.

Bog: How to F*ck up Your Startup – the science of why 90% of companies fall – and how you can avoid it.

Forfatter: Kim Hvidkjær

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job