Har store problemer med at levere nok strøm til datacentre: AWS flytter brugere til datacentre i andre lande

AWS’ store datacenter i Irland bruger mere energi, end der ofte er til rådighed. Brugere rationeres og workloads sendes til andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

AWS’ store datacenter uden for Dublin i Irland rammes ofte af mangel på strøm i sådan en grad, at selskabet tvinges til at overføre brugerne til andre lande.

Ifølge The Register er problemer med energi-forsyningen aktuel i det irske hovedstads-området, der i forvejen suger en væsentlig del af landets samlede energi-produktion.

AWS oplyser til mediet, at selskabet af og til får rationeret den mængde energi, som selskabets datacenter i Dublin kan bruge.

Datacenteret er centrum i Amazons datacenter-region Eu-West-1, og det er i stigende grad sultent efter energi - ikke mindst efter, at AI-brugen er begyndt at tage fart.

Til The Register fortæller AWS-brugere, at de slet ikke kan anvende GPU-noder i AWS Dublin, da det irske datacenter uden GPU’erne er makset helt ud på energi-forsyningen.

I stedet bliver de ofte overført til andre AWS-regioner, hvor der er mere kapacitet - eksempelvis i Sverige.

AWS vil ikke bekræfte dette overfor The Register, men meddeler i corporato lingo, at ‘Irland fortsat er central i vores globale infrastruktur-strategi’ og at selskabet ‘fortsat vil hjælpe kunder med at skalere og vækste.”

Strøm i Irland leveres af selskabet EirGrid. Til de store datacentre foregår det med særlige aftaler til de såkaldte ‘Large Energy Users,’ som er koblet direkte på elnettet.

EirGrid meddeler til mediet, at det ‘fra tid til anden’ er nødvendigt at få disse Large Energy Users til at skrue ned for deres strømforbrug, så der er strøm nok til alle.

Der kører i alt omkring 80 store datacentre i Irland. Alle de store leverandører er tilstede - nemlig Google, Microsoft og Amazon.

De irske datacentres samlede energiforbrug steg alene fra 2021 til 2022 med 31 procent til samlet at udgøre næsten 20 procent af det samlede strømforbrug i Irland.

Den udvikling ser ud til at fortsætte.

I dag forventes det, at datacentrene vil sluge 32 procent af det samlede strømforbrug i Irland i 2026.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job