Har store problemer med at levere nok strøm til datacentre: AWS flytter brugere til datacentre i andre lande

AWS’ store datacenter i Irland bruger mere energi, end der ofte er til rådighed. Brugere rationeres og workloads sendes til andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

AWS’ store datacenter uden for Dublin i Irland rammes ofte af mangel på strøm i sådan en grad, at selskabet tvinges til at overføre brugerne til andre lande.

Ifølge The Register er problemer med energi-forsyningen aktuel i det irske hovedstads-området, der i forvejen suger en væsentlig del af landets samlede energi-produktion.

AWS oplyser til mediet, at selskabet af og til får rationeret den mængde energi, som selskabets datacenter i Dublin kan bruge.

Datacenteret er centrum i Amazons datacenter-region Eu-West-1, og det er i stigende grad sultent efter energi - ikke mindst efter, at AI-brugen er begyndt at tage fart.

Til The Register fortæller AWS-brugere, at de slet ikke kan anvende GPU-noder i AWS Dublin, da det irske datacenter uden GPU’erne er makset helt ud på energi-forsyningen.

I stedet bliver de ofte overført til andre AWS-regioner, hvor der er mere kapacitet - eksempelvis i Sverige.

AWS vil ikke bekræfte dette overfor The Register, men meddeler i corporato lingo, at ‘Irland fortsat er central i vores globale infrastruktur-strategi’ og at selskabet ‘fortsat vil hjælpe kunder med at skalere og vækste.”

Strøm i Irland leveres af selskabet EirGrid. Til de store datacentre foregår det med særlige aftaler til de såkaldte ‘Large Energy Users,’ som er koblet direkte på elnettet.

EirGrid meddeler til mediet, at det ‘fra tid til anden’ er nødvendigt at få disse Large Energy Users til at skrue ned for deres strømforbrug, så der er strøm nok til alle.

Der kører i alt omkring 80 store datacentre i Irland. Alle de store leverandører er tilstede - nemlig Google, Microsoft og Amazon.

De irske datacentres samlede energiforbrug steg alene fra 2021 til 2022 med 31 procent til samlet at udgøre næsten 20 procent af det samlede strømforbrug i Irland.

Den udvikling ser ud til at fortsætte.

I dag forventes det, at datacentrene vil sluge 32 procent af det samlede strømforbrug i Irland i 2026.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT