Har store problemer med at levere nok strøm til datacentre: AWS flytter brugere til datacentre i andre lande

AWS’ store datacenter i Irland bruger mere energi, end der ofte er til rådighed. Brugere rationeres og workloads sendes til andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

AWS’ store datacenter uden for Dublin i Irland rammes ofte af mangel på strøm i sådan en grad, at selskabet tvinges til at overføre brugerne til andre lande.

Ifølge The Register er problemer med energi-forsyningen aktuel i det irske hovedstads-området, der i forvejen suger en væsentlig del af landets samlede energi-produktion.

AWS oplyser til mediet, at selskabet af og til får rationeret den mængde energi, som selskabets datacenter i Dublin kan bruge.

Datacenteret er centrum i Amazons datacenter-region Eu-West-1, og det er i stigende grad sultent efter energi - ikke mindst efter, at AI-brugen er begyndt at tage fart.

Til The Register fortæller AWS-brugere, at de slet ikke kan anvende GPU-noder i AWS Dublin, da det irske datacenter uden GPU’erne er makset helt ud på energi-forsyningen.

I stedet bliver de ofte overført til andre AWS-regioner, hvor der er mere kapacitet - eksempelvis i Sverige.

AWS vil ikke bekræfte dette overfor The Register, men meddeler i corporato lingo, at ‘Irland fortsat er central i vores globale infrastruktur-strategi’ og at selskabet ‘fortsat vil hjælpe kunder med at skalere og vækste.”

Strøm i Irland leveres af selskabet EirGrid. Til de store datacentre foregår det med særlige aftaler til de såkaldte ‘Large Energy Users,’ som er koblet direkte på elnettet.

EirGrid meddeler til mediet, at det ‘fra tid til anden’ er nødvendigt at få disse Large Energy Users til at skrue ned for deres strømforbrug, så der er strøm nok til alle.

Der kører i alt omkring 80 store datacentre i Irland. Alle de store leverandører er tilstede - nemlig Google, Microsoft og Amazon.

De irske datacentres samlede energiforbrug steg alene fra 2021 til 2022 med 31 procent til samlet at udgøre næsten 20 procent af det samlede strømforbrug i Irland.

Den udvikling ser ud til at fortsætte.

I dag forventes det, at datacentrene vil sluge 32 procent af det samlede strømforbrug i Irland i 2026.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job