Sådan klager du, når dine data sendes til USA

Det Europæiske Databeskyttelsesråd er kommet med nye formularer til borgere, der vil klage over dataoverførsler fra EU til USA.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Et grundlæggende element i dataoverførselsaftalen mellem EU og USA er muligheden for at klage.

I sidste uge vedtog Det Europæiske Databeskyttelsesråd (EDPB) to klageformularer til netod det formål.

Det skriver Datatilsynet i en meddelelse.

  • Den ene formular bruges til at klage til et datatilsyn i et EU-land over en amerikansk virksomheds manglende overholdelse af reglerne i EU-U.S. Data Privacy Framework.

  • Den anden formular bruges til at klage over amerikanske efterretningstjenesters behandling af personoplysninger overført til USA. Sådanne klager skal også indgives til det nationale datatilsyn i EU og EØS, som herefter videreformidler klagen til klageinstansen i USA.
Find formularen til at klage over en amerikansk virksomhed her.

Find formularen til at klage over efterretningstjenester her.

Endte Schrems II

Dataoverførsler fra EU til USA blev lovlige igen, da EU-Kommissionen og USA’s regering blev enige og Data Privacy Framework sidste sommer.

Derved endte Schrems II-problematikken for en række virksomheder.

Schrems II var en dom, der nedlagde den tidligere dataaftale melemme EU og USA. Sagen blev ført af privacy-aktivisten Max Schrems, som i alt har spoleret to aftaler mellem EU og USA – nemlig Safe Harbor og Privacy Shield, som blev lagt ned ved dommene kendt som Schrems I og Schrems II.

Han har meddelt, at han vil tage den nye aftale op ved domstolene.

Klagemyndigheden, der er nedsat i USA i forbindelse med DPF-aftalen, har tidligere fået kritik for at være utilstrækkelig og ikke have reel magt.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune