Computer-legenden Gordon Bell er død

Gordon Bell var en af arkitekterne bag den moderne pc, stod bag flere iværksættervirksomheder og var i mange år både rådgiver og forsker for Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Queensland University of Technology)

Computer-legenden Gordon Bell er død i en alder af 89 år.

Han var en af hovedarkitekterne bag udviklingen af mindre og billigere computere og dermed med til at skabe fundamentet for overgangen fra store mainframes til den personlige computer.

Ifølge den amerikanske avis New York Times er han endda blevet kaldt it-verdens svar på den legendariske arkitekt Frank Lloyd Wright.

Udover sin rolle i udviklingen af den personlige computer bidrog han også til udviklingen af ethernet. Ifølge New York Times stod han desuden bag arbejdet med at koble verdens kraftigste forskningscomputere sammen i et fælles netværk. Et arbejde der sidenhen førte til udviklingen af det moderne internet.

Forsker hos Microsoft

Gordon Bell blev i 1957 uddannet som elektroingeniør ved det prestigefyldte tekniske universitet MIT - Massachusetts Institute of Technology.

Efter et ophold i Australien vendte han tilbage til MIT for at tage en ph.d., men endte med at droppe det til fordel for en erhvervskarriere, der begyndte hos Digital Equipment Corporation.

Efterfølgende stiftede han virksomhederne Encore Computer og Ardent Computer, og i begyndelsen af 90’erne slog han sig ned i Silicon Valley, hvor han blev investor samt rådgiver og forsker for Microsoft. Han desuden med til at stifte Computer History Museum i Mountain View i Californien.

Frem til sin død havde han titlen forsker emeritus hos Microsoft.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS