Computer-legenden Gordon Bell er død

Gordon Bell var en af arkitekterne bag den moderne pc, stod bag flere iværksættervirksomheder og var i mange år både rådgiver og forsker for Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Queensland University of Technology)

Computer-legenden Gordon Bell er død i en alder af 89 år.

Han var en af hovedarkitekterne bag udviklingen af mindre og billigere computere og dermed med til at skabe fundamentet for overgangen fra store mainframes til den personlige computer.

Ifølge den amerikanske avis New York Times er han endda blevet kaldt it-verdens svar på den legendariske arkitekt Frank Lloyd Wright.

Udover sin rolle i udviklingen af den personlige computer bidrog han også til udviklingen af ethernet. Ifølge New York Times stod han desuden bag arbejdet med at koble verdens kraftigste forskningscomputere sammen i et fælles netværk. Et arbejde der sidenhen førte til udviklingen af det moderne internet.

Forsker hos Microsoft

Gordon Bell blev i 1957 uddannet som elektroingeniør ved det prestigefyldte tekniske universitet MIT - Massachusetts Institute of Technology.

Efter et ophold i Australien vendte han tilbage til MIT for at tage en ph.d., men endte med at droppe det til fordel for en erhvervskarriere, der begyndte hos Digital Equipment Corporation.

Efterfølgende stiftede han virksomhederne Encore Computer og Ardent Computer, og i begyndelsen af 90’erne slog han sig ned i Silicon Valley, hvor han blev investor samt rådgiver og forsker for Microsoft. Han desuden med til at stifte Computer History Museum i Mountain View i Californien.

Frem til sin død havde han titlen forsker emeritus hos Microsoft.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S