Amerikansk domstol sætter turbo på TikTok-sagen

TikTok og en række andre grupper får mulighed for at klage deres nød over lov, der har pålagt ByteDance, der ejer TikTok, at sælge sine amerikanske aktiver. Det sker ved en amerikansk appeldomstol allerede i september måned.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Debatten om TikToks fremtid i USA har taget endnu en drejning.

En amerikansk appeldomstol har lagt en tidsplan for at behandle juridiske appeller mod en ny lov, der kræver, at det kinesiske moderselskab ByteDance, der ejer TikTok, skal afhænde TikToks amerikanske aktiver inden 19. januar 2025.

Hvis det ikke sker, risikerer man et forbud mod app'en.

Det skriver CNBC.

Domstolen for District of Columbia har besluttet at behandle argumenterne mod den nye lov til september.

Det sker efter, at både det amerikanske justitsministerium, TikTok, moderselskabet ByteDance samt en række TikTok-content creators anmodede retten om en tidsplan, der kunne sætte fart på processen.

Dette følger efter, at TikTok, ByteDance og en gruppe TikTok-indholdsskabere sammen med Justitsministeriet tidligere på måneden anmodede om en hurtig tidsplan tidligere på måneden.

TikTok har i den forbindelse proklameret, at selskabet mener, at man kan få løst de juridiske udfordringer helt uden at anmode om en nødforanstaltning, der midlertidigt stopper lovens implementering, lyder det.

Baggrund

Loven, det hele drejer sig om, blev underskrevet af den amerikanske præsident Joe Biden 24. april i år.

Her har man givet ByteDance en frist indtil 19. januar 2025 til at sælge TikTok.

Hvis ByteDance ikke efterkommer denne frist, vil appen blive forbudt i USA.

Det Hvide Hus har begrundet loven med nationale sikkerhedshensyn, men understreger, at målet er at afslutte kinesisk ejerskab og ikke nødvendigvis at forbyde TikTok.

Loven forbyder samtidig app-butikker at give mulighed for at hente TikTok og forhindrer internet-hostingtjenester i at understøtte TikTok, medmindre ByteDance frasælger TikTok.

Loven blev vedtaget af Kongressen med overvældende flertal blot få uger efter, at den blev introduceret.

Amerikanske lovgivere har i stigende grad været bekymrede for, at Kina kunne få adgang til data om amerikanske borgere eller udspionere dem ved hjælp af appen.

Dette politiske pres har ført til en hurtig lovgivningsproces, hvor lovgiverne har handlet ud fra frygten for potentiel kinesisk overvågning og dataindsamling gennem TikTok.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS