Johnny Depp skal spille Satan i ny Terry Gilliam-film

Monthy Python-legenden Terry Gilliam lover en sjov film for alle, der kan lide at blive fornærmet. Jeff Bridges er klar til at spille Gud.

Artikel top billede

Da Gud beslutter sig for at udslette sit eget skaberværk, er det op til Satan at redde menneskeheden. For uden masser af syndere vil der jo være dømt uendelig arbejdsløshed i Helvede.

For at holde produktionen i gang, skal Satan derfor i gang med at finde to unge mennesker, der kan være nye versioner af Adam og Eva. Men især sidstnævnte bliver svært at finde for Satan.

Det er plottet i Terry Gilliams kommende film ”The Carnival at the End of Days.”

Det tidligere Monty Python-medlem har allieret sig med den skandaleombruste skuespiller Johnny Depp, der skal spille Satan over for Jeff Bridges’ version af Gud.

De får selskab af Adam Driver og Jason Momoa, mens Terry Gilliam stadig leder efter sin Eva.

”Det er en simpel fortælling om Gud, der udsletter menneskeheden, fordi den har ødelagt hans smukke have, Jorden,” siger Terry Gilliam til Variety, mens han til franske Premiere lover, at filmen bliver en komedie for dem, der kan lide at blive fornærmet.

Således advaret må vi vente på en videre tidsplan for The Carnival at the End of Days, selv om Gilliam håber at kunne påbegynde optagelserne i starten af 2025.

83-årige Terry Gilliam har – udover at have været medlem af Monty Python – også skabt film som Time Bandits, Twelve Monkeys, Brazil, Fear and Loathing in Las Vegas og The Imagnarium of Doctor Parnassus.

I de to sidstnævnte var Johnny Depp også på plakaten, og han sikkert glad for at få lidt mere at rive i efter at have været forbigået til en række roller som følge af lejlighedsvis bizar opførsel og diverse skandaler.

Herunder et langvarigt og meget offentligt juridisk hundeslagsmål med ekskonen Amber Heard.

Depp har tidligere brilleret i rollen som blandt andet Jack Sparrow (undskyld, Captain Jack Sparrow!) i Pirates of the Caribbean-filmene samt haft hovedroller i blandt andet Edward Scissorhands, Neverland, Charlie and the Chocolate Factory, Sweeney Todd og mange, mange flere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S