USA hiver Adobe i retten for at skjule gebyrer og gøre det svært at opsige abonnementer

Den amerikanske regering anklager firmaet bag Photoshop og Acrobat - og to af cheferne - for bevidst at skjule gebyrer og lægge store hindringer i vejen for kunder, som vil opsige abonnementer på selskabets produkter.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Adobe lever fedt og godt af abonnementer på populære softwareprodukter som Photoshop, Indesign og Acrobat. 95 procent af omsætningen i det seneste kvartal - som landede på 36 milliarder kroner - skyldes abonnementsindtægter.

Men Adobe har gjort det helt urimeligt svært at opsige sit abonnement. Og de tilhørende opsigelsesgebyrer er både voldsomt høje og meget svære at finde fakta om.

Det mener den amerikanske regering i form af Federal Trade Commission (FTC), som nu har hevet Adobe og to af selskabets chefer i retten. Det skriver Reuters.

Anklagen lyder på, at Adobe dels har gjort det særdeles vanskeligt at finde ud af, hvordan man opsiger sit abonnement. Hvis man vil gøre det online, skal man navigere igennem adskillige sider. Og hvis man prøver at ringe til Adobe, skal man gentage sit ønske over for flere medarbejdere, som ikke optræder særligt imødekommende.

Et andet anklagepunkt lyder, at Adobe dels pålægger kunderne meget høje gebyrer, hvis de vil opsige abonnementer i utide, og dels gør det meget svært at finde frem til vigtige detaljer i betingelserne for Adobes mest populære abonnements-aftale, hvor man betaler månedligt og binder sig for et år ad gangen.

Ifølge FTC kan det koste flere hundrede dollars at opsige sit abonnement. Adobe beregner sig et gebyr på 50 procent af de resterende betalinger på et årsabonnement, hvis man opsiger det inden for det første år.

"Adobe fastholdt kunder i årlige abonnementer gennem skjulte opsigelsesgebyrer og adskillige opsigelseshurdler," siger Samuel Levine, direktør for FTC's forbrugerbeskyttelsesbureau. "Amerikanerne er trætte af virksomheder, der skjuler informationen under tilmelding og derefter sætter forhindringer op, når de forsøger at opsige."

Adobe-cheferne David Wadhwani, direktør for digital medievirksomhed, og Maninder Sawhney, seniorvicedirektør for digitalt salg, er også sagsøgt af FTC.

Adobe nægter at have gjort noget forkert.

"Abonnementstjenester er praktiske, fleksible og omkostningseffektive, så brugerne kan vælge den plan, der bedst passer til deres behov, tidsplan og budget. Vi er transparente omkring vores abonnementsaftalers vilkår og betingelser og har en enkel opsigelsesproces," siger Dana Rao, Adobes juridiske direktør

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos