Danske Configit sælger langt mere, end ledelsen selv havde forventet: Men selskabet taber penge for femte år i streg

Trods en imponerende toplinjevækst er det dog værd at bemærke, at Configit stadig ikke er profitabel – og har brændt 193 millioner kroner af i løbet af de seneste fem regnskabsår.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Configits regnskab
422
2:15 min
En toplinjevækst på 25 procent må være noget, de fleste drømmer om, men det er nu engang sådan 2023 forløb for danske Configit.

Her vokser selskabets tilbagevendende omsætning (Annual Recurring Revenue, ARR) med hele 25 procent, mens Configits bruttofortjeneste vokser fra 59 millioner i 2022 til 85 millioner kroner i 2023.

”Vores vækst i ARR i 2023 er et vidnesbyrd om, at den strategi vi har sat, skaber de forventede resultater. Samtidig viser årsresultaterne den positive modtagelse, som vores SaaS-løsning har fået i markedet,” udtaler Johan Salenstedt, administrerende direktør for Configit, i en pressemeddelelse fra selskabet.

Trods den imponerende toplinjevækst er det dog værd at bemærke, at Configit stadig ikke er profitabel – og ikke har været det de seneste fem regnskabsår.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse