Så mange unge har i år søgt ind på it-uddannelserne: Interessen stiger svagt - mange vil blive afvist

Antallet af unge, der søger ind på en it-uddannelse, er steget med to procent i forhold til sidste år. Men der er langt fra plads til alle, og det er ærgrer både IT-Universitetet og DI Digital i en tid, hvor der er meget stor efterspørgsel efter it-folk.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

I alt 8.867 danskere har i år ansøgt om at blive optaget på en it-uddannelse.

Det svarer til en svag stigning på knap to procent i forhold til sidste år, viser den nye opgørelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet over det samlede antal mennesker, der i år har søgt ind på de forskellige uddannelser i kvote 1.

Tallet på niveau med ansøningstallet i 2021, men noget lavere end rekordåret 2020, hvor mere end 9.000 søgte ind på it-uddannelserne.

Det er dog værd at bemærke, at antallet af ansøgninger til de såkaldt ‘ledigheds-dimensionerede’ it-uddannelser er steget med 7,3 procent.

Det er de vidergående it-uddannelser, som der er særlig stor efterspørgsel efter i it-branchen.

Antallet af ansøgninger til de øvrige it-uddannelser - de såkaldte ‘ikke-ledighedsdimensionerede’ uddannelser - er til gengæld faldet med 5,2 procent.

Og det er noget, der glæder DI Digital.

“I en tid, hvor virksomhederne tørster efter it-talenter, er det en særdeles opmuntrende nyhed, at flere og flere unge søger ind på en it-uddannelse, for der er hårdt brug for flere skarpe it-profiler,” lyder det fra Bo Wiberg, chefkonsulent i DI Digital.

IT-Universitetet kan nikke genkendende til udviklingen og melder om ansøgningsrekord.

ITU har modtaget 2.007 ansøgninger, hvilket er det største antal nogensinde.

Især er interessen steget, når det gælder om at blive optaget på Data Science.

ITU meddeler, at 835 ansøgere har søgt om optage på denne uddannelse. Det svarer til en stigning på 27 procent i forhold til i fjor.

64 af de samlede ansøgere er mænd, mens 36 procent er kvinder, lyder det fra ITU.

Ikke plads til alle

Både ITU og DI Digital er dog ærgerlige over, at der ikke er plads til alle de kvalificerede ansøgere, og at de derfor er nødt til at afvise en hel del, der har søgt om optag.

IT-Universitet har nemlig kun plads til at optage godt hver femte ud af de godt 2.000, der har søgt, idet TU kun optager 440 nye studerende i år.

“Vi burde uddanne langt flere dataloger, data scientists, it-designere og it-organisationsanalytikere, end vi pt. har mulighed for,” siger universitetets rektor, Per Bruun Brockhoff.

Samme melding kommer fra Bo Wiberg fra DI Digital, som mener, at det ‘strider mod al sund fornuft.’ at så mange unge it-interesserede afvises i en tid, hvor der er meget stor efterspørgsel efter it-kompetencer.

“Med den stigende søgning til it-uddannelserne vil endnu flere blive afvist. Det giver simpelthen ikke mening. Desværre vil den politiske aftale om dimensionering af hele universitetssektoren også ramme universiteternes it-uddannelser og gøre dette problem endnu større,” lyder det fra Bo Wiberg.

Rektor på ITU, Per Bruun Brockhoff, peger på, at der er brug for flere kandidater.

“Vi har digitaliseret vores verden i en sådan grad, at vi er dybt afhængige af en velfungerende it-infrastruktur. Sundhed, sikkerhed, energi og grøn omstilling – det er alle sektorer og problemstillinger, der har brug for kandidater, der kan skabe værdi med it,” siger han.

26. juli får ansøgerne besked om, hvorvidt de er blevet optaget eller ej.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S