Kender du Danmarks bedste CISO eller it-sikkerhedsansvarlige? Så tip Computerworld - vi leder efter Danmarks bedste

Igen i år kårer Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed Danmarks Årets CISO. Kender du en kandidat, som gør det så godt, at det kan mærkes på it-sikkerhedsområdet, så tip os.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kender du en CISO eller en it-sikkerhedsansvarlig, der for alvor gør en forskel i din organisation, så er det nu, at du skal råbe op.

For Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed åbner nu for indstillinger af kandidater til den prestigefyldte titel som Årets CISO 2024.

Vi kårer Årets CISO 2024 til efteråret, nemlig torsdag 24. oktober, til et stort og ekslusivt event i Dansk Arkitektur Center i København.

Med i opløbet vil være tre nominerede CISO’er, som efter nøje vurdering og gennemgang udvælges blandt de indstillede kandidater.

Det er fjerde gang, at vi kårer Årets CISO.

De tre tidligere vindere er CISO i Københavns Lufthavn, Morten Dichmann (Årets CISO 2021), CISO i DSB, Sune Aggergaard Mortensen (Årets CISO 2022) og CISO i BEC, Jannie Noer Mortensen (Årets CISO 2023).

Kåringen er vigtig, fordi CISO-rollen - eller rollen som it-sikkerhedsansvarlig - er vigtig som aldrig før.

For hackerne er over os, og hver eneste dag har sine egne forsøg på indtrængning i vores it-systemer foretaget af hackerbander, som hele tiden bliver dygtigere og mere profesionalliserede i deres tilgang til arbejdet.

Nedbrud og hackerangreb kan få alvorlige konsekvenser, Historien er efterhånden fyldt med eksempler på, hvordan it-angreb har ført til tab af omdømme, tab af data og ordrer, dyre genopretnings-projekter og i værste tilfælde endda konkurs.

Det har forlængst gjort it-sikkerhed til et forretningskritisk område for stort set alle organisationer. Og i det billede spiller CISO’en og de øvrige it-sikkerhedsansvarlige en vigtig rolle.

Vil du indstille dig selv? Eller en, som du kender?

Er der kandidater, som du mener, at juryen burde tage et kig på, så tip os fortroligt her.

Du kan også selv ansøge om at blive kandidat her.

Vi glæder os til at modtage din indstilling og ser frem til et efterår i it-sikkerhedens navn.

Læs om de tidligere vindere af Årets CISO:

- Jannie Noer Mortensen, BEC (Årets CISO 2023)

- Sune Aggergaard Mortensen, DSB (Årets CISO 2022)

- Morten Dichmann, Københavns Lufthavn (Årets CISO 2021).

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job