Han er Danmarks bedste it-sikkerhedsansvarlige: Sune Aggergaard Mortensen er Årets CISO 2022

Prisen for Årets CISO 2022 går til Sune Aggergaard Mortensen. Læs hele juryens begrundelse for valget her.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck / Mikael Rieck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs her alt om vinderen af Årets CISO 2022.
780
4 min
Det er afgjort: Sune Aggergaard Mortensen er Årets CISO 2022.

"Og vinderen har, fra han begyndte i jobbet, ifølge sin chef løftet hele virksomhedens sikkerhed fra ét niveau til et nyt, skabt klare prioriteter og fået organisations opbakning til initiativerne."

Sådan lød ordene fra Computerworlds chefredaktør Lars Jacobsen, der netop har erklæret CISO ved DSB Sune Aggergaard Mortensen for Danmarks bedste cybersikkerhedsansvarlige 2022.

Det skete ved prisuddeling for Årets CISO 2022, som løb af stablen i Børsens lokaler med mere end 100 deltagere fra hele it-branchen.

Fra vinderen selv, lød der - foruden en tak til både juryen, de fremmødte og Aggergaards egen it-afdeling - en tale, der både berørte cybersikkerhedens mere og mere brændende aktualitet.

"Når vi krydser denne digitalisering med, hvad der sker i Ukraine og andre steder på kloden, så står vi i en situation, hvor vi skal reagere og handle, og styrke det her samarbejde om cybersikkerhed."

"Det er vigtigt vi kommer ud over kanten og samarbejder på europæisk plan."

Også en opfordring til unge lød fra Årets CISO 2022, som han afsluttede ganske klart:

"Vi mangler jer, vi har brug for at få mange flere ind."

Den fornemme pris får Sune Aggergaard Mortensen efter knap to års arbejde i DSB's it-sikkerhedsorganisation.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job