Microsoft lukker kæmpe klagesag over sine cloud-licenser i EU med forlig

Det lader nu til, at Microsoft og en række europæiske cloud-udbydere er blevet enige om et forlig i længerevarende konkurrence-fejde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Efter en længerevarende tvist har Microsoft indgået en aftale med en række europæiske cloud-tjenesteudbydere, der har klaget over den amerikanske tech-gigants påståede unfair cloud-licenser samt for at misbruge sin dominans til fordel for sin egen cloud-service, Azure.

Tvisten omfattede flere europæiske cloud-udbydere, som var forenet under paraplyorganisationen CISPE (Cloud Infrastructure Providers in Europe).

Blandt de klagende parter er også Azures største konkurrent, Amazons cloud-forretning AWS, skriver Reuters.

Parterne har beskyldt Microsoft for at anvende uretfærdige metoder til at markedsføre Azure, herunder specifikt de højere gebyrer, som Windows-leverandøren har opkrævet for brug af Office uden for Azure.

Løsning i sigte

Konflikten synes nu at nærme sig en afslutning.

Microsoft har nemlig forpligtet sig til at kompensere de berørte parter, hvis de trækker deres officielle klage tilbage.

Klagen blev oprindeligt indgivet til EU's konkurrencemyndigheder i november 2022.

Microsoft har også lovet at foretage de nødvendige ændringer i deres softwarelicenser for at undgå fremtidige tvister. Disse ændringer forventes implementeret inden for ni måneder.

"Cispe har ladet tvivlen komme Microsoft til gode og tror, at denne aftale vil sikre lige vilkår for europæiske cloud-infrastrukturtjenesteudbydere og deres kunder," siger Francisco Mingorance, generalsekretær for CISPE ifølge mediet.

Ikke alle er tilfredse

Aftalen mellem Microsoft og CISPE har dog ikke mødt udbredt tilfredshed.

En talsperson for Amazon har kritiseret aftalen og mener fortsat, at der skal kæmpes videre, indtil Microsoft ophører med alle uretfærdige praksisser.

"Desværre leverer denne aftale intet til det store flertal af Microsofts kunder, som ikke kan anvende den cloud-løsning, de foretrækker i Europa og resten af verden," fortalte talspersonen til mediet Politico.

Microsoft har ellers i løbet af denne mere end to år lange sag fritaget AWS-brugere for de ekstra gebyrer.

Google har samtidig indgivet en klage til den amerikanske Federal Trade Commission for at få undersøgt denne og andre uretfærdige licenspraksisser.

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS