Microsoft lukker kæmpe klagesag over sine cloud-licenser i EU med forlig

Det lader nu til, at Microsoft og en række europæiske cloud-udbydere er blevet enige om et forlig i længerevarende konkurrence-fejde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Efter en længerevarende tvist har Microsoft indgået en aftale med en række europæiske cloud-tjenesteudbydere, der har klaget over den amerikanske tech-gigants påståede unfair cloud-licenser samt for at misbruge sin dominans til fordel for sin egen cloud-service, Azure.

Tvisten omfattede flere europæiske cloud-udbydere, som var forenet under paraplyorganisationen CISPE (Cloud Infrastructure Providers in Europe).

Blandt de klagende parter er også Azures største konkurrent, Amazons cloud-forretning AWS, skriver Reuters.

Parterne har beskyldt Microsoft for at anvende uretfærdige metoder til at markedsføre Azure, herunder specifikt de højere gebyrer, som Windows-leverandøren har opkrævet for brug af Office uden for Azure.

Løsning i sigte

Konflikten synes nu at nærme sig en afslutning.

Microsoft har nemlig forpligtet sig til at kompensere de berørte parter, hvis de trækker deres officielle klage tilbage.

Klagen blev oprindeligt indgivet til EU's konkurrencemyndigheder i november 2022.

Microsoft har også lovet at foretage de nødvendige ændringer i deres softwarelicenser for at undgå fremtidige tvister. Disse ændringer forventes implementeret inden for ni måneder.

"Cispe har ladet tvivlen komme Microsoft til gode og tror, at denne aftale vil sikre lige vilkår for europæiske cloud-infrastrukturtjenesteudbydere og deres kunder," siger Francisco Mingorance, generalsekretær for CISPE ifølge mediet.

Ikke alle er tilfredse

Aftalen mellem Microsoft og CISPE har dog ikke mødt udbredt tilfredshed.

En talsperson for Amazon har kritiseret aftalen og mener fortsat, at der skal kæmpes videre, indtil Microsoft ophører med alle uretfærdige praksisser.

"Desværre leverer denne aftale intet til det store flertal af Microsofts kunder, som ikke kan anvende den cloud-løsning, de foretrækker i Europa og resten af verden," fortalte talspersonen til mediet Politico.

Microsoft har ellers i løbet af denne mere end to år lange sag fritaget AWS-brugere for de ekstra gebyrer.

Google har samtidig indgivet en klage til den amerikanske Federal Trade Commission for at få undersøgt denne og andre uretfærdige licenspraksisser.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Paychex Europe

Team Lead for Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S