Microsoft lukker kæmpe klagesag over sine cloud-licenser i EU med forlig

Det lader nu til, at Microsoft og en række europæiske cloud-udbydere er blevet enige om et forlig i længerevarende konkurrence-fejde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Efter en længerevarende tvist har Microsoft indgået en aftale med en række europæiske cloud-tjenesteudbydere, der har klaget over den amerikanske tech-gigants påståede unfair cloud-licenser samt for at misbruge sin dominans til fordel for sin egen cloud-service, Azure.

Tvisten omfattede flere europæiske cloud-udbydere, som var forenet under paraplyorganisationen CISPE (Cloud Infrastructure Providers in Europe).

Blandt de klagende parter er også Azures største konkurrent, Amazons cloud-forretning AWS, skriver Reuters.

Parterne har beskyldt Microsoft for at anvende uretfærdige metoder til at markedsføre Azure, herunder specifikt de højere gebyrer, som Windows-leverandøren har opkrævet for brug af Office uden for Azure.

Løsning i sigte

Konflikten synes nu at nærme sig en afslutning.

Microsoft har nemlig forpligtet sig til at kompensere de berørte parter, hvis de trækker deres officielle klage tilbage.

Klagen blev oprindeligt indgivet til EU's konkurrencemyndigheder i november 2022.

Microsoft har også lovet at foretage de nødvendige ændringer i deres softwarelicenser for at undgå fremtidige tvister. Disse ændringer forventes implementeret inden for ni måneder.

"Cispe har ladet tvivlen komme Microsoft til gode og tror, at denne aftale vil sikre lige vilkår for europæiske cloud-infrastrukturtjenesteudbydere og deres kunder," siger Francisco Mingorance, generalsekretær for CISPE ifølge mediet.

Ikke alle er tilfredse

Aftalen mellem Microsoft og CISPE har dog ikke mødt udbredt tilfredshed.

En talsperson for Amazon har kritiseret aftalen og mener fortsat, at der skal kæmpes videre, indtil Microsoft ophører med alle uretfærdige praksisser.

"Desværre leverer denne aftale intet til det store flertal af Microsofts kunder, som ikke kan anvende den cloud-løsning, de foretrækker i Europa og resten af verden," fortalte talspersonen til mediet Politico.

Microsoft har ellers i løbet af denne mere end to år lange sag fritaget AWS-brugere for de ekstra gebyrer.

Google har samtidig indgivet en klage til den amerikanske Federal Trade Commission for at få undersøgt denne og andre uretfærdige licenspraksisser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job