Google ville betale europæiske cloud-virksomheder 3,5 milliarder kroner for at fortsætte konkurrence-sag mod Microsoft

Google forsøgte at overtale europæiske cloud-tjenesteudbydere til at fortsætte antitrust-sag mod Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Forleden indgik Microsoft en aftale med en række europæiske cloud-tjenesteudbydere efter en længerevarende tvist mellem parterne.

Men hvis det står til Google, så bør de europæiske cloud-virksomheder fortsætte deres sag mod Microsoft.

Google vil endda gå så langt, at man tilbyder virksomhederne et økonomisk incitament til at fortsætte sagen, skriver Bloomberg.

Nåede et forlig

De europæiske virksomheder havde klaget over den amerikanske tech-gigants påståede unfair cloud-licenser samt for at misbruge sin dominans til fordel for sin egen cloud-service Azure.

Sagen endte med, at Microsoft i forgange uge betalte en sum penge til CISPE for at afslutte sagen, som var blevet indbragt for EU’s antitrust-myndigheder.

Samtidig lovede Microsoft, at man ville foretage de nødvendige ændringer i softwarelicenser for at undgå fremtidige tvister.

I den forbindelse kritiserede Google Microsoft for at købe sig til tavshed fra sagsøgerne.
Men nu ser det altså ud til, at Google selv har tilbudt 3,5 milliarder kroner for at få de europæiske cloud-aktører til at fortsætte sagen mod Microsoft.

Google overvejer CISPE-medlemskab

Det præcise beløb på forliget mellem Microsoft og CISPE, er ikke blevet offentliggjort.

En anonym kilde har dog fortalt The Register, at Google ønskede at fordoble dette beløb for, at antitrust-undersøgelsen kunne fortsætte.

AWS har også lovet at bidrage med 6 millioner euro, selvom de selv er en del af CISPE-sammenslutningen.

AWS har tidligere udtalt, at det som medlem tidligere har bidraget frivilligt til CISPE, og at dette er almindeligt, når man deltager i brancheorganisationer.

En talsperson fra Google har i forbindelse med sagen sagt til Bloomberg, at virksomheden længe har støtte fair principper for software-licenser.

Samtidig oplyser talspersonen, at at man overvejer at tilslutte sig CISPE for at bekæmpe konkurrenceforvridende licens-praksis.

Ingen kontant betaling
Beløbet fra Google vil ikke blive udbetalt kontant til de europæiske cloud-tjenesteudbydere.

I stedet ville de få forskellige fordele ved brug af Googles software over en fem-årig periode, lyder det.

Ifølge mediet vurderede CISPE tilbuddene fra begge parter og endte altså med at vælge Microsofts tilbud.

Microsoft lovede i samme forbindelse med at bidrage frivilligt med 10 millioner euro (74,5 millioner kroner) og at gøre sine tjenester mere bredt tilgængelige for lokale cloud-infrastrukturer.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S