Blodigt: Kraven the Hunter går på jagt

Sony har for alvor skruet op for brugen af blod og vold, når én af Spider-Mans mest dødelige fjender får sin debut på biograflærredet.

Artikel top billede

Normalt foregår jagt under forholdsvis fredelige omstændigheder – og målet plejer at være et vildt dyr.

Men så er der også dem, der foretrækker det en anelse anderledes.

Én af dem er Marvel-figuren Sergei Nikolaevich Kravinoff – populært bare kaldt Kraven – der har for vane at gå på jagt efter mennesker i stedet for almindelige dyr.

Og nu ser det ud til, at vi snart kan få at se, hvordan sådan en jagt foregår. ”Kraven the Hunter” udkommer nemlig – efter en række forsinkelser – 12. december i biograferne, og du kan se traileren her.

Filmen er en klassisk origin story, der fortæller historien om, hvordan den overmenneskelige og ekstremt farlige russiske jæger blev til.

Kraven the Hunter bliver den fjerde i rækken af Spider-Man-relaterede karakterer, som Sony de seneste år har portrætteret.

Den følger således i hælene på ”Morbius”, ”Madame Web” og ”Venom”-filmene, der alle har fået ret lunkne modtagelser fra anmeldere og biografgængere.

Det er måske også én af grundene til, at Sony nu forsøger sig med en lidt anderledes strategi.

For filmen indeholder angiveligt en del flere blodige og voldsomme scener, end Sony har haft for vane i de øvrige Marvel-film.

Hovedpersonen Kraven bliver spillet af Aaron Taylor-Johnson, der blandt andet har spillet Quicksilver i Marvels ”Avengers: Age of Ultron”.

Gladiator-stjernen Russel Crowe spiller Kravens far, mens Fred Hechinger spiller hans bror, der også kendes under navnet Chameleon.

Og for at det ikke skal være løgn, så er filmen i øvrigt proppet med Marvel-figurer som Rhino, Foreigner og Calypso.

Om der også bliver plads til Spider-Man i filmen, melder historien foreløbig ikke noget om. Men der er i hvert fald en del af edderkopper i traileren. Så om ikke andet teaser Sony med deres mest berømte Marvel-helt.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura