Over 50.000 fly blev på en dag påvirket af det enorme Microsoft-nedbrud efter Crowdstrike-opdatering

Mange rejsende oplevede frustrationer fredag som følge af et stort nedbrud efter en Crowdstrike-opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Ross Parmly/Unsplash)

Det er nok ikke gået manges næse forbi, at en Crowdstrike-opdatering førte til kaotiske tilstande i store dele af verden i fredags.

Opdateringen fra Crowdstrike sendte millioner af Windows-enheder ud i et nedbrud, og flere af dem blev ramt af blue screen of death (BSOD).

Nedbruddet førte til kaos på mange lufthavne rundt i verden, hvor mange fly enten blev forsinket eller aflyst.

I alt blev 46.013 fly forsinket fredag. Dertil kommer 5.171 aflysninger. Altså blev i alt 51.184 påvirket af uregelmæssigheder, det fremgår af siden FlightAware.

De fleste af aflysningerne var i USA, hvor 3.403 fly blev aflyst.

Det er ikke sikkert, at alle disse fly blev aflyst eller forsinket som følge af nedbruddet, men det er et langt højere tal end på en normal dag, og det er velkendt, at mange lufthavne oplevede problemer som følge af nedbruddet.

Microsoft har meddelt, at omkring 8,5 millioner enheder blev påvirket efter Crowdstrikes opdatering. Crowdstrike har meddelt, at en stor andel af enhederne er oppe at køre igen.

Opdateringen af Crowdstrike-komponenten Falcon Sensor fik Windows 10-maskiner til at gå ind i et loop, der ender med, at de viser den klassiske ‘blue screen of death,’ hvor de ikke er i stand til at genstarte.

Falcon Sensor er en komponent, der ifølge CrowdStrike ‘blokerer for angreb mod dine systemer, mens den registrerer aktiviteter for at opdage trusler hurtigt.’

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job