Over 50.000 fly blev på en dag påvirket af det enorme Microsoft-nedbrud efter Crowdstrike-opdatering

Mange rejsende oplevede frustrationer fredag som følge af et stort nedbrud efter en Crowdstrike-opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Ross Parmly/Unsplash)

Det er nok ikke gået manges næse forbi, at en Crowdstrike-opdatering førte til kaotiske tilstande i store dele af verden i fredags.

Opdateringen fra Crowdstrike sendte millioner af Windows-enheder ud i et nedbrud, og flere af dem blev ramt af blue screen of death (BSOD).

Nedbruddet førte til kaos på mange lufthavne rundt i verden, hvor mange fly enten blev forsinket eller aflyst.

I alt blev 46.013 fly forsinket fredag. Dertil kommer 5.171 aflysninger. Altså blev i alt 51.184 påvirket af uregelmæssigheder, det fremgår af siden FlightAware.

De fleste af aflysningerne var i USA, hvor 3.403 fly blev aflyst.

Det er ikke sikkert, at alle disse fly blev aflyst eller forsinket som følge af nedbruddet, men det er et langt højere tal end på en normal dag, og det er velkendt, at mange lufthavne oplevede problemer som følge af nedbruddet.

Microsoft har meddelt, at omkring 8,5 millioner enheder blev påvirket efter Crowdstrikes opdatering. Crowdstrike har meddelt, at en stor andel af enhederne er oppe at køre igen.

Opdateringen af Crowdstrike-komponenten Falcon Sensor fik Windows 10-maskiner til at gå ind i et loop, der ender med, at de viser den klassiske ‘blue screen of death,’ hvor de ikke er i stand til at genstarte.

Falcon Sensor er en komponent, der ifølge CrowdStrike ‘blokerer for angreb mod dine systemer, mens den registrerer aktiviteter for at opdage trusler hurtigt.’

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,