Slut med at arbejde hjemmefra: Amazon kalder alle ansatte ind på kontoret fra nytår

Amazon sætter kravet fra tre ugentlige arbejdsdage på kontoret op til fem for selskabets ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Unsplash on Unsplash)

Hvis man som Amazon-ansat ønsker at benytte sin arbejdsgivers ordning med mulighed for hjemmearbejde, er det med at komme i gang.

For til nytår sætter it-giganten en stopper for muligheden.

Siden februar sidste år har Amazon-ansatte haft mulighed for at arbejde hjemmefra to af ugens fem dage.

Det tal bliver ved årsskiftet sat ned til nul.

"Når vi kigger tilbage på de seneste fem år, tror vi fortsat, at fordelene ved at være samlet på et kontor er markante," skriver den administrerende direktør, Andy Jassy, ifølge Ritzau i en meddelelse til Amazons ansatte.

Da corona-krisen begyndte i 2020, indførte mange arbejdspladser verden over muligheden for hjemmearbejde for de ansatte.

Da krisen klingede af, gik tendensen så småt den anden vej i mange virksomheder.

Amazon strammede således sit krav om mødepligt i februar 2023.

Den nye stramning sker med henvisning til hensyn til virksomheds-kulturen.

"Vi har noteret os, at det er nemmere for vores kolleger at lære, at øve sig og at styrke vores kultur. At samarbejde, brainstorme og opfinde nye ting bliver samtidig mere simpelt og effektivt," skriver Amazon-chefen om argumenterne for at samle folk på kontoret.

Det vil - ligesom før coronapandemien - stadig være muligt at arbejde hjemmefra for en Amazon-ansat, hvis ens barn eksempelvis er sygt, eller andre private omstændigheder kræver det.

Ansatte, der oprindeligt er blevet ansat med en klar aftale om at kunne arbejde hjemmefra, vil også være undtaget fra det nye krav om fuld tilstedeværelse.

Efter en række fyringer hos Amazon blev det i 2023 anslået, at selskabet globalt har mellem 300.000 og 350.000 kontor-ansatte.

Dertil kommer over en million lagerarbejdere og fragtmænd.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen