Google tilbød EU at sælge del af sin annonce-forretning for at undgå ballade - men EU sagde nej

Google har for første gang nogensinde tilbudt EU at sælge en del af sin annonce-forretning for at få lukket en af EU’s store konkurrence-sager mod selskabet. Men EU sagde nej.

Artikel top billede

(Foto: Adarsh Chauhan/Unsplash)

I et forsøg på at få lukket en af EU’s store konkurrence-sager mod selskabet, præsenterede Google tidligere på året EU for en ny ide: At frasælge en del af annonce-forretningen.

Google tilbød nemlig ifølge Reuters EU at frasælge hele den digitale markedsplads AdX.

AdX - eller AdExchange, som løsningen retteligt hedder - er en markedsplads, hvor medieselskaber kan udbyde ledig annonce-plads til annoncører i realtid.

Det skete i et håb om dermed at kunne slippe ud af EU’s søgelys i konkurrence-sagen, hvor EU - igen - mistænker Google for at misbruge sin dominerende markedsposition på det markedet lukrative marked for online-annoncer.

Her henter Google størstedelen af sine indtægter, og markedet er derfor selvsagt vigtigt for selskabet.

EU vendte imidlertid tommelfingeren nedad.

Det skete med den begrundelse, at Googles tilbud var alt for lille, og at AdX-markedspladsen udgør en alt for klejn del af selskabets samlede annonce-forretning til, at det reelt ville kunne gøre en forskel i det samlede billede.

Det førte til, at EU efterfølgende åbnede sin fjerde konkurrence-sag mod Googles annonce-forretning.

Reuters skriver, at det er første gang nogensinde, at Google har tilbudt at frasælge noget som helst af sin forretning i forbindelse med en konkurrence-sag.

USA har også en sag kørende mod Google. Her går de amerikanske myndigheder efter at tvinge Google til at sælge sine Ad Manager-produkter - herunder netop AdX og Googles ad-server, DFP.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect