CFCS om trusselsniveauet: Cyberkriminaliteten stiger voldsomt i Danmark

Center for Cybersikkerhed tager et kig på cybertruslen mod Danmark. Konflikter ude i verden gør truslen større fra politiske aktører, mens antallet af anmeldelser af cyberkriminalitet er eksploderet.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed (CFCS) er kommet med den årlige vurdering af cybertruslen mod Danmark, og det står klart, at Rusland spiller en stor rolle i trusselsbilledet.

Den nye vurdering kommer i en tid med stor sikkerhedspolitisk usikkerhed som følge af Ruslands invasion af Ukraine.

”Vi kan konstatere, at Rusland i stigende grad er villig til at udfordre NATO-landene i form af sabotage, påvirkningskampagner og cyberangreb. Vurderingen af cybertruslen mod Danmark fastslår billedet af en alvorlig og volatil trussel, hvor niveauet for cyberspionage og cyberkriminalitet er meget højt,” siger Torsten Schack Pedersen (V) minister for samfundssikkerhed og beredskab, i en meddelelse og fortsætter:

”Det er en påmindelse til os alle sammen om at tage cybertruslen alvorligt og være ekstra opmærksomme. Cybersikkerhed er et væsentligt fokusområde for mig som ny minister for samfundssikkerhed og beredskab.”

Tilbage i juni måned hævede CFCS trusselsniveauet for destruktive cyberangreb fra lav til middel. Derudover er truslen fra cyberspionage og cyberkriminalitet fortsat meget høj.

CFCS meddeler, at cyberspionage kan være en forløber for destruktive cyberangreb.

”Det er ikke sådan, at jeg forventer at se destruktive cyberangreb med meget alvorlige konsekvenser lige her og nu. Det, vi peger på med denne årlige vurdering, er, at det er nu, vi skal få styr på den basale sikkerhed, så døren ikke står på klem for de opportunistiske angreb,” siger Thomas Flarup, chef for CFCS i meddelelsen.

Dette er dog ikke kun Ukraine-krigen, der nævnes i rapporten, men også situationen i Gaza.

”Den sikkerhedspolitiske situation og konkurrencen mellem stater smitter også af på cyberdomænet. Det skyldes, at cyberangreb er ét værktøj blandt flere, stater bruger til at understøtte deres interesser,” skriver CFCS i rapporten.

Cyberspionage, destruktive cyberangreb og cyberaktivisme er nemlig alle angrebsformer, som relaterer sig til staters forhold til hinanden, og disse bliver derfor forværret, når der er konflikter i verden.

Mens mere almindelig cyberkriminalitet typisk er apolitisk og opportunistisk, hvor angriberen jagter økonomisk afkast.

”Cyberangreb kan derfor ramme alle, både myndigheder, virksomheder, tænketanke, NGO’er og individer,” skriver CFCS.

Ransomware stiger voldsomt

Netop cyberkriminalitet, hvor truslen er meget høj, har oplevet en stor stigning de senere år.

I 2023 var antallet af anmeldelser af cyberangreb steget med cirka 30 procent i 2023 i forhold til 2022.

Der blev rapporteret 35.254 anmeldelser af cyberkriminalitet, hvilket er rekord. Særligt ransomware-angreb er et stigende problem, lyder det.

”Truslen fra ransomware-angreb er ikke blevet mindre. CFCS vurderer, at der i 2023 var flere ransomware-tilfælde i Danmark end hidtil, og at det også gælder internationalt,” fremgår det i rapporten.

CFCS opdeler cybersikkerheden i fem områder og vurderer trusselsniveauerne således:

  • Truslen fra cyberspionage mod Danmark er meget høj.

  • Truslen fra cyberkriminalitet mod Danmark er meget høj.

  • Truslen fra cyberaktivisme mod Danmark er høj.

  • Truslen fra destruktive cyberangreb mod Danmark er middel.

  • Truslen fra cyberterror mod Danmark er ingen.
Find trusselvurderingen her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S