Intel vinder vigtig sag: EU-Domstol annullerer milliardbøde efter 15 år med retssager

Intel har vundet en betydelig sejr efter en langvarig juridisk kamp mod EU's konkurrencemyndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Torsdag afgjorde Den Europæiske Unions Domstol, at EU-Kommissionen ikke kan genindføre en bøde på knap 1,1 milliarder euro, svarende til omkring 8,2 milliarder kroner, som blev pålagt chipgiganten for påstået misbrug af markedsdominans.

Det betyder, at der nu er sat punktum i den 15 år lange retstvist.

Det skriver Wall Street Journal.

EU-Kommissionen hævdede, at Intel havde betalt producenter for at forsinke eller helt undlade at lancere produkter, der indeholdt chips fra konkurrenter, samt givet rabatter til producenter, som udelukkende købte x86 CPU'er fra Intel.

Sagen trak ud i mere end 15 år med en lang række juridiske opgør undervejs.

I 2022 afgjorde Den Europæiske Unions Ret, EU’s næsthøjeste domstol, at EU-Kommissionens analyse var ufuldstændig og ikke kunne påvise, at rabatterne faktisk hæmmede konkurrencen.

Som følge heraf blev bøden ophævet, men Kommissionen reagerede ved at pålægge en mindre bøde på 376,36 millioner euro, der vedrører påståede betalinger, som Intel angiveligt skulle have ydet til HP, Acer og Lenovo i perioden fra november 2002 til december 2006 for at forsinke lanceringen af produkter, der indeholdt konkurrenters x86 CPU’er.

Dette er også en bøde, som Intel nu bestrider.

Torsdagens afgørelse fra Den Europæiske Unions Domstol betyder, at EU-Kommissionens appel er blevet afvist, og dommen er endelig.

"Vi er tilfredse med dagens dom fra Den Europæiske Unions Domstol og er glade for at kunne lægge denne del af sagen bag os," siger en talsmand fra Intel ifølge mediet.

EU-Kommissionen har endnu ikke kommenteret på afgørelsen.

Et af flere nederlag for EU’s konkurrencemyndigheder

Afgørelsen markerer endnu et nederlag for EU's konkurrencemyndigheder, som på det seneste har lidt flere juridiske tilbageslag.

For bare en måned siden ophævede EU’s næsthøjeste domstol en bøde på 1,49 milliarder euro, som var blevet pålagt Alphabet’s Google for restriktioner i forhold til konkurrenters annoncer på dets platform.

Desuden blev EU-Kommissionens tilsynsmyndigheder kritiseret i en anden sag om Illuminas overtagelse af Grail, hvor domstolen fandt, at de anvendte juridiske redskaber forkert.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura