Intel forlanger 4,5 milliarder kroner i erstatning fra EU efter annulleret kæmpe-bøde

Intel forlanger 4,5 milliarder kroner at EU, som Intel mener skal dække renteomkostningerne til den kæmpe-bøde, som EU først gav til Intel og siden tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel vil have EU til at lægge 593 millioner euro - omkring 4,5 milliarder kroner - på bordet til dækning af de renteomkostninger, som Intel har haft på grund af EU.

Kravet kommer et halvt års tid efter, at EU blev tvunget til at trække den kæmpebøde på en milliard euro tilbage, som EU gav Intel helt tilbage i 2009.

EU blev tvunget til at trække bøden tilbage på grund af en række fejl og mangler i anklagen, som senere blev afdækket.

Det fik her EU til at returnere bøden til Intel.

I 2009 fik Intel bøden på grund af konkurrenceforvridning, da EU mente, at Intel havde presset AMD ud af det europæiske marked.

Ifølge Reuters har den europæiske domstol netop åbnet for, at selskaber kan få dækket deres rente-omkostninger, hvis monopol-sager annulleres.

Intel erklærer dog, at EU hidtil har afvist at betale noget som helst, hvilket altså nu får selskabet til at gå rettens vej.

Intel peger på, at kravet er baseret på den europæiske centralbanks refinansierings-rente i maj 2009 på 1,25 procent stigende til 3,5 procent fra august 2009 og fratrukket 38 millioner euro, som allerede er betalt af EU.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job