Advarer ansatte efter alvorligt telehack: Drop telefonen – brug Teams i stedet

Et omfattende kinesisk hackerangreb på amerikansk teleinfrastruktur betyder, at nogle ansatte i det amerikanske statsapparat nu bliver opfordret til at droppe telefonen og bruge Teams eller Webex i stedet.

Artikel top billede

(Foto: Dimitri Karastelev/Unsplash)

Et omfattende kinesisk hack af den amerikanske teleinfrastruktur betyder, at amerikanske statsansatte nu bliver advaret mod at bruge deres telefoner i forbindelse med arbejdet.

I stedet bliver medarbejderne opfordret til at bruge onlineplatforme som Microsoft Teams og Ciscos Webex-platform.

Det skriver Wall Street Journal, der også oplyser, at både teledata og lydoptagelser fra personer i både Donald Trumps og Kamala Harris’ præsidentkampagner kan være blevet kompromitteret i forbindelse med hackerangrebet.

Opfordring: Drop telefonen
Ifølge avisen har det fået it-direktøren hos den amerikanske forbrugervagthund Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) til at advare mod brugen af sms-beskeder eller mobilopkald til at diskutere arbejdsrelaterede spørgsmål.

“Selvom der ikke er nogen beviser for, at CFPB er blevet ramt af denne uautoriserede adgang, anmoder jeg om, at I overholder disse retningslinjer, så vi kan mindske risikoen for at blive kompromitteret,” skriver it-direktøren i en mail til medarbejderne.

Det menes, at hackere med relation til den kinesiske efterretningstjeneste står bag angrebet, der har givet adgang til opkaldsdata, ukrypterede sms-beskeder og i nogle tilfælde også lydoptagelser fra telefonopkald for potentielt set tusindvis af amerikanere.

Ifølge Wall Street Journal er det uvist, om ansatte i andre dele af det amerikanske statsapparat har taget lignende forholdsregler.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura