Advarer ansatte efter alvorligt telehack: Drop telefonen – brug Teams i stedet

Et omfattende kinesisk hackerangreb på amerikansk teleinfrastruktur betyder, at nogle ansatte i det amerikanske statsapparat nu bliver opfordret til at droppe telefonen og bruge Teams eller Webex i stedet.

Artikel top billede

(Foto: Dimitri Karastelev/Unsplash)

Et omfattende kinesisk hack af den amerikanske teleinfrastruktur betyder, at amerikanske statsansatte nu bliver advaret mod at bruge deres telefoner i forbindelse med arbejdet.

I stedet bliver medarbejderne opfordret til at bruge onlineplatforme som Microsoft Teams og Ciscos Webex-platform.

Det skriver Wall Street Journal, der også oplyser, at både teledata og lydoptagelser fra personer i både Donald Trumps og Kamala Harris’ præsidentkampagner kan være blevet kompromitteret i forbindelse med hackerangrebet.

Opfordring: Drop telefonen
Ifølge avisen har det fået it-direktøren hos den amerikanske forbrugervagthund Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) til at advare mod brugen af sms-beskeder eller mobilopkald til at diskutere arbejdsrelaterede spørgsmål.

“Selvom der ikke er nogen beviser for, at CFPB er blevet ramt af denne uautoriserede adgang, anmoder jeg om, at I overholder disse retningslinjer, så vi kan mindske risikoen for at blive kompromitteret,” skriver it-direktøren i en mail til medarbejderne.

Det menes, at hackere med relation til den kinesiske efterretningstjeneste står bag angrebet, der har givet adgang til opkaldsdata, ukrypterede sms-beskeder og i nogle tilfælde også lydoptagelser fra telefonopkald for potentielt set tusindvis af amerikanere.

Ifølge Wall Street Journal er det uvist, om ansatte i andre dele af det amerikanske statsapparat har taget lignende forholdsregler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos