Advarer ansatte efter alvorligt telehack: Drop telefonen – brug Teams i stedet

Et omfattende kinesisk hackerangreb på amerikansk teleinfrastruktur betyder, at nogle ansatte i det amerikanske statsapparat nu bliver opfordret til at droppe telefonen og bruge Teams eller Webex i stedet.

Artikel top billede

(Foto: Dimitri Karastelev/Unsplash)

Et omfattende kinesisk hack af den amerikanske teleinfrastruktur betyder, at amerikanske statsansatte nu bliver advaret mod at bruge deres telefoner i forbindelse med arbejdet.

I stedet bliver medarbejderne opfordret til at bruge onlineplatforme som Microsoft Teams og Ciscos Webex-platform.

Det skriver Wall Street Journal, der også oplyser, at både teledata og lydoptagelser fra personer i både Donald Trumps og Kamala Harris’ præsidentkampagner kan være blevet kompromitteret i forbindelse med hackerangrebet.

Opfordring: Drop telefonen
Ifølge avisen har det fået it-direktøren hos den amerikanske forbrugervagthund Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) til at advare mod brugen af sms-beskeder eller mobilopkald til at diskutere arbejdsrelaterede spørgsmål.

“Selvom der ikke er nogen beviser for, at CFPB er blevet ramt af denne uautoriserede adgang, anmoder jeg om, at I overholder disse retningslinjer, så vi kan mindske risikoen for at blive kompromitteret,” skriver it-direktøren i en mail til medarbejderne.

Det menes, at hackere med relation til den kinesiske efterretningstjeneste står bag angrebet, der har givet adgang til opkaldsdata, ukrypterede sms-beskeder og i nogle tilfælde også lydoptagelser fra telefonopkald for potentielt set tusindvis af amerikanere.

Ifølge Wall Street Journal er det uvist, om ansatte i andre dele af det amerikanske statsapparat har taget lignende forholdsregler.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job